Fiala odmítl koalici ODS s Babišem a ANO. Lidovce se Starosty by ale bral

Autor: ČTK, kal - 
22. června 2017
15:00

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš je pro ODS z hlediska účasti ve vládě nepřijatelný, uvedl předseda občanských demokratů Petr Fiala. V rozhovoru pro ČTK tak zopakoval pozici, kterou vůbec poprvé deklaroval pro Blesk.cz. Totéž podle Fialy platí i pro ANO. Šéf ODS kritizoval také předvolební koalici lidovců a Starostů kvůli její nečitelnosti. Nové uskupení je podle něj ale přirozeným partnerem strany.

Babiše premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) odvolal v květnu z vlády kvůli údajným nesrovnalostem v příjmech a podezřením, že ovlivňoval svá bývalá média. Fiala šéfa ANO kritizuje i za to, že sní, ale během svého působení ve vládě pro splnění svých slibů nic neudělal.

„Hnutí ANO je Andrej Babiš, žádná jiná úvaha nemá smysl. Andrej Babiš je z hlediska účasti ve vládě nepřijatelný a to platí i pro hnutí ANO,“ řekl Fiala. U ANO mu vadí například to, že nemá zřetelné názory. „To je vždy pro politiku nebezpečné, něco platí ráno, něco večer, já nevím, podle čeho to je, jestli to je podle toho, jak se Andrej Babiš vyspí, nebo o čem zrovna sní,“ dodal Fiala.

Obecně však Fiala nechtěl příliš spekulovat o tom, jak by mohlo vypadat povolební uspořádání. „Nedělejme koalice teď, dělejme je po volbách. Neporcujme medvěda, dokud běhá po lese,“ řekl. Babiše vylučuje kvůli tomu, že podle něj nedostatečně vysvětlil podezření, kvůli kterým byl odvolán z vlády. Jde o nesrovnalosti v Babišových příjmech, nákup jednokorunových dluhopisů Agrofertu či podezření z ovlivňování obsahu jeho bývalých médií.

Petr Fiala pro Blesk.cz: Po volbách s Babišem vládnout nebudu

Video  Petr Fiala: Po volbách s Babišem vládnout nebudu.  - Petr Soukup, Zuzana Štíchová

Přirozený partner? Všechny strany od středu doprava

Předvolební koalice KDU-ČSL a hnutí STAN je podle Fialy nečitelná kvůli vládnímu angažmá lidovců v končícím kabinetu a opoziční roli, kterou dosud hrají Starostové. „Všechny strany od středu doprava, demokratické strany, které jsou nesocialistické, jsou naším přirozeným partnerem, ale v tuto chvíli počkejme, jak rozhodnou voliči,“ uvedl Fiala na dotaz ohledně nejbližšího partnera ODS.

Lidovci jsou podle Fialy zodpovědní za všechna rozhodnutí kabinetu Bohuslava Sobotky. „Skoro nevěřím svým očím a uším, když poslouchám vicepremiéra Bělobrádka, když nám vážně říká, co udělá s elektronickou evidencí tržeb. Vždyť oni to všechno odsouhlasili a je na tom jejich ruka. STAN byl zase v opozici, je to tedy, myslím, velmi nečitelné a nejasné, kterým směrem se tohle uskupení bude vydávat,“ uvedl.

Doplnil, že vítá jakoukoliv nesocialistickou stranu a že lidovci jsou tradiční součást českého politického systému. „Tak se na ně taky dívám, ale tohle je uskupení v jedné věci skutečně zvláštní, že sdružuje stranu, která je v opozici, se stranou, která je v koalici, a teď chce voličům namluvit, že to nějak bude. No já nevím,“ podotknul s tím, že nechce dělat koalice před volbami a snaží se o co nejsilnější mandát pro prosazování programu ODS.

Fiala přikládá jen omezený význam předvolebním průzkumům, ale těší ho, že dlouhodobě ukazují růst preferencí ODS. „Dostáváme se tam, kde chceme být, to znamená být rozhodující silou mezi demokratickými politickými stranami,“ řekl. Jako hrozbu však vidí možnou Babišovu jednobarevnou vládu, případně jeho kabinet s podporou KSČM. „To bychom neměli podceňovat, proto já vyzývám lidi, aby nám dali co nejsilnější mandát, protože my tady tomu zabránit můžeme,“ řekl.

VŠE O VOLBÁCH DO POSLANECKÉ SNĚMOVNY 2017 ČTĚTE ZDE

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře čtete na Reflex.cz

Doporučujeme
hejhej ( 24. června 2017 10:57 )

Fiala je trouba. Je mu jedno, že KDUČSL je podrazácká strana, bez vlastního názoru a kam vítr tam plášť. Ještě, že je naděje , že se frátenici s přílepkem STAN do sněmovny nedostanou a přeji ODS co nejnižší preference.

Nezadat ( 23. června 2017 12:47 )

Nachystaná hostina z medvěda kterého ještě neulovili.

jarda304 ( 22. června 2017 17:03 )

pokud by ODS nebyla schopna udělat koalici s ANO, tak je hlas pro ODS zbytečný a vyhozený

ivanak ( 22. června 2017 16:22 )

Jak může mít v sobě tolik drzosti a vykládat,že s panem Babišem nepůjde do vlády?Kecá tady,že nebude porcovat medvěda,který běhá ještě po lese,ale už se klepou,jak půjdou do vlády.Nepochopím lidi,kteří je stále ještě volí.Rozkradli a rozprodali co mohli a nestydí se lidem chodit na oči.Ta moc je holt hodně lákavá a tihle lidi jsou fakt bezpáteřní.

gjim ( 22. června 2017 15:56 )

Tak takovýho tupce vyprodukovala ODS. Ten vidí sám sebe a mele jednu hlouposot za druhou. Jestli bude ve vládě po volbách, může s tou jeho štětkou na hubě drhnout parlamentní WC, má k tomu předpoklady.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud