Že to nebude mít Andrej Babiš při obhajobě online pokladen jednoduché, bylo téměř jisté už před začátkem živého přenosu Blesku. Že se ho ale nezastanou koaliční partneři, byla novinka. Vicepremiér Pavel Bělobrádek se raději k tématu vůbec nevyjadřoval a Milan Chovanec se překvapivě postavil na stranu opozice.

„Rád bych připomněl panu Chovancovi, že jsme to schválili koaličně,“ rozčílil se Babiš, kterému došla s „parťáky“ trpělivost. „Žádné negativum na tom nevidím. Vypadne z toho 18 miliard do veřejných rozpočtů. Ano, jsem připraven vždy nést odpovědnost,“ hájil také EET. Jakou odpovědnost by v případě neúspěchu vyvodil, ale neřekl.

Podívejte se na záznam časti debaty, která se týkala EET:

Video
délka: 14:45.73
Video se připravuje ...

Babiš vs. ostatní: Lídři si ho „podali“ kvůli EET v debatě Blesku. 

Jak to bylo s Kalouskem a Sobotkou

Babiš také vzpomněl pokus o zavedení registračních pokladen před zhruba deseti lety. „Jsme jedna z posledních zemí v Evropě, která nemá evidenci tržeb. Tady pan bývalý ministr Kalousek to zkoušel s ČSSD – chtěl jít nakoupit pokladny a vnutit je podnikatelům,“ vmetl svému věčnému sokovi.

„Musím reagovat na názor, že ministři Sobotka a Kalousek tady prosazovali registrační pokladny. Jak to bylo – ministr Sobotka prosadil v roce 2005 zákon a registrační pokladny. Ministr Kalousek v roce 2007 si stačil ještě prosadit jejich zrušení, než ten návrh nabyl účinnosti. Pana ministra špatně připravili,“ kontroval Kalousek. „Jak to může narovnat podnikatelské prostředí při desítkách výjimek a různých datech náběhu?“ ptal se navíc.

„Chtěl bych opravit, co tady říkal pan Babiš. Pane vicepremiére, když jsem byl hejtmanem, neměli jsme horšího soupeře než pana Kalouska na ministerstvu financí. Rozhodně jsme s ním nic nepřipravovali,“ reagoval také Chovanec za ČSSD.

Předseda ODS Petr Fiala navíc nevěří ani tomu, že by EET mělo do rozpočtu přinést 18 miliard korun ročně. „Jediná země, kde to funguje, je Chorvatsko. Tam se nevybralo na daních vůbec nic navíc. Nevidím jediný důvod, proč by se to mělo stát u nás,“ poznamenal s tím, že vnímá obavy podnikatelů při cestách po krajích. „Bojí se především toho, že řada z nich zanikne, že to bude příliš komplikované a drahé. Zatěžovat je tímto systémem je neodpovědné a je to likvidační. Není pravda, že ten, kdo je proti EET, je pro to, aby se podvádělo a neplatily se daně. Jsou jiné nástroje na to, jak toho dosáhnout,“ dodal.

„To, co říká pan Fiala, není pravda. Funguje to od 1. ledna v Rakousku. Je to ve Slovinsku, je to v Itálii, je to všude. Je tady 160 miliard šedé ekonomiky. My jsme to měli mít už dávno. Na Slovensku jsou registrační pokladny už 20 let,“ bránil se Babiš.

Andrej Babiš (ANO) a Milan Chovanec (ČSSD) - před debatou v družném hovoru. Během ní se ale Chovanec za Babiše nepostavil.
Autor: Blesk / David Malík

Gazdík a Chovanec: Z vesnic zmizí restaurace i kadeřnictví

Předseda STAN Petr Gazdík pak ztělesnil obavy starostů malých obcí, kteří se obávají, že jim z vesnic zmizí veškeré služby, tedy třeba restaurace nebo kadeřníci.

„My určitě chceme oddělit poctivé od nepoctivých, ale to tento systém skutečně neudělá. Ba naopak. Bude mít negativní efekt, zejména pro ty menší obce. Já nevím, proč se to nevyzkoušelo dva tři roky na velké firmy, pak s tím zatěžovat ty hospodské v obcích,“ prohlásil. A přitakal mu překvapivě také místopředseda vládnoucí strany. „Mám stejné obavy jako pan Gazdík. Musíme na venkově udržet restaurace, služby, kadeřnictví,“ řekl Chovanec.

Nadále se do Babiše trefoval i Miroslav Kalousek. „Argumentovat narovnáváním podnikatelského prostředí, když dáváme desítky výjimek, to je karikatura, parodie. Zjistil jsem, že většina poslanců ČSSD a KDU-ČSL, se kterými jsem hovořil, vůbec netušila, že se to bude týkat i neziskového sektoru. Bude to znamenat velké omezení života občanské společnosti, což je omezování demokracie,“ vmetl ministrovi financí.

„Co říkal pan Kalousek, já nevím, že by se jich to týkalo. Nic takového tam není. Nemá to nic společného s DPH, týká se to jen prodeje v hotovosti,“ reagoval na to Babiš. Na celou debatu se můžete podívat zde:

Video
délka: 01:32:45.86
Video se připravuje ...

Záznam Superdebaty Blesku: Kdo vás „lakuje“ sliby, 300 na důchody a EET. Blesk TV

Vytržené z reality a v krajích prší zlato

Jako absurdní vidí vyhlídky na přínos celého systému také komunisté. „Trošičku to zní, jako kdyby do krajů pršelo zlato a v těch krajích nevěděli, co s penězi. A že EET je vlastně záchrana krajů, protože vydělá obrovské peníze. Tak to přece není. To, co by se tímto systémem vydělalo, tak se z druhé kapsy zase vezme,“ míní místopředseda KSČM Jiří Dolejš.

„Mně to připadá jak vytržené z reality. Teprve teď se ti živnostníci dozvídají, na koho všeho se to bude vztahovat, kdo bude mít výjimku, jak to bude vypadat. Je to špatná cesta,“ shrnul problémy Petr Fiala (ODS).

Babiš si chtěl koupit čas. Neuspěl u Gazdíka ani Chovance

Odlehčení diskuze pak přinesla nouze Andreje Babiše, jenž vyčerpal veškerý svůj vyměřený čas na obranu EET. Když se chtěl zapojit do debaty o důchodech a jejich navýšení, už nemohl. Své tři žolíky, jak byly v debatě přidělené minuty označeny, už totiž všechny moderátorům odevzdal. Toho si všimla i mluvčí ODS Jana Havelková.

Babiš si proto chtěl vypůjčit některého žolíka od svých kolegů, kteří zpočátku vypadali, že už k důchodům nebudou mít co dodat. Nakonec se ale rozpovídali a Babiš tak neuspěl postupně ani u Petra Gazdíka, ani u koaličního kolegy Milana Chovance. I když už ho měl na chvilku v ruce a mával s ním na moderátory Kláru Brunclíkovou a Davida Vaníčka. Chovanec ale chtěl svou kartu zpět. „Koaliční obchod nebude,“ komentoval s úsměvem výsledek nakonec Gazdík, který měl zrovna slovo.

Jak Babiš vyčerpal své žolíky a jak se handrkoval o další čas, na to se podívejte v následujícím videu:

Video
délka: 00:56.40
Video se připravuje ...

Hazardní hráč Babiš: Na EET vsadil v debatě Blesku všechno, podívejte se! 

Fotogalerie
35 fotografií