Celý je otec pěti dětí a před vstupem do politiky pracoval ve švýcarské firmě zabývající se výrobou lékařských přístrojů. Má rád rybaření a četbu knih. Je zastupitelem Vyškova, v minulosti zastával pozici místostarosty a momentálně je náměstkem hejtmana Jihomoravského kraje.

„Samozřejmě to není jednoduché, pokud tvoříte koalici a tím většinovým partnerem je jiná strana, přece jenom tu smetánku mnohdy sklízí spíš ona. A my se občas objevujeme v takovém tom polostínu. Pro nás to není jednoduché, neseme i zodpovědnost za posledních šest let, nicméně ani ČSSD, ani Michala Haška se nebojíme,“ řekl Celý.

Podle lidoveckého lídra je největším problémem Jihomoravského kraje vytíženost veřejné dopravy. „Když se podíváme kolem, vidíme poloprázdné autobusy, a co se týče osobní dopravy, vidíme auta plná jednotlivců, maximálně dva lidé. A to si myslím, že je potřeba zásadně změnit, motivovat lidi k veřejné dopravě,“ řekl během živě vysílané debaty Blesku. Dále by chtěl rozšířit infrastrukturu.

„To, co nám chybí zásadně, jsou dopravní tepny, jako je D43, D52 na Mikulov, D53 a zcela zásadní pro rozvoj Jihomoravského kraje Brna je železniční uzel Brno,“ poznamenal k tomu.

Co dalšího Celý v debatě prohlásil? Podívejte se na celý záznam:

Video
Video se připravuje ...

Záznam debaty lídrů z Brna: O pančování vína, přesunu nádraží a falešné mluvčí kraje Blesk.cz

Roman Celý loni v dubnu převzal záštitu nad dvoumilionovou dotací pro Organizačně správní institut, která zajišťuje hromadný nákup energií pro obce a města. Podle obchodního rejstříku ji v té době ovládali jeho straničtí kolegové. Organizace navíc získala peníze bez výběrového řízení. Podle Martina Kameníka z občanského sdružení Oživení, které dlouhodobě sleduje problematiku veřejných zakázek, šlo o skrytou veřejnou zakázku a takzvanou malou domů.

Celému ale na dotaci ani celém projektu nic zvláštního nepřijde. „Ten institut vznikl v době, kdy tito lidé zastávali funkce starostů a místostarostů obcí. My jsme přišli s velmi moudrým a možná chytrým řešením, jak uspořit peníze obcím a městům. Díky tomuto postupu se uspořilo jenom v Jihomoravském kraji více než 50 milionů korun,“ uvedl s tím, že postup schválení prošel klasickým procesem.

„Kdokoliv od nás obdrží dotaci, musí ji doložit vyúčtovanou a musí být správně vyúčtovaná. Pokud má kdokoliv jakékoliv pochybnosti, může přednést podnět kontrolnímu výboru, ti se mohou zaměřit na tuto dotaci, prozkoumat účelnost vynakládaných prostředků,“ hájil se během debaty.

Co vzkázal celý ve svém třicetivteřinovém slibu svým voličům? Podívejte se:

Video
Video se připravuje ...

30 sekund pro lídry jižní Moravy. Co slíbili voličům? Blesk TV

Fotogalerie
7 fotografií