20. únor 2020
Svátek slaví Oldřich, zítra Lenka

Střet zájmů, kmotři, miliardové spory. Lídři na Plzeňsku měli co vysvětlovat

/
 • Šest účastníků krajské debaty Blesk.cz v Plzeňském kraji v podzemí pivovaru Prazdroj. Zleva Miloslav Zeman (za ANO), Karel Šidlo (KSČM), Ivana Bartošová (KDU-ČSL), Martin Baxa (ODS), Ilona Jehličková (TOP 09) a Josef Bernard (ČSSD)
  26. srpna 2016 ● 05:14

  Kmotři, netransparentní hospodaření nebo střet zájmů. I na to přišla řeč během druhé debaty Blesku ke krajským volbám 2016. Ukázala se v ní šestice kandidátů Plzeňského kraje. Ani tentokrát nechyběla část, ve které účastníci vysvětlovali své problémy z minulosti.

 • 1.

  Bernard (ČSSD): Spor s Českými dráhami nechápu

  Josefa Bernard (ČSSD) působil jako generální ředitel ve společnosti Škoda Transportation, a to i v době, kdy společnost vyhrála rozhodčí řízení s Českými dráhami za doplatek kupní ceny a inflační navýšení ve věci nákupu 20 lokomotiv. 753 milionů korun už státní firma společnosti vyplatila, další stovky milionů ještě dluží. Bernard sice už v pozici ředitele není, stále ale má vlastnický podíl.

   

  Podívejte se na celý záznam debaty:

  Video
  délka: 01:16:38.02

  Krajské volby 2016: Záznam debaty s kandidáty z Plzeňského kraje Blesk TV

  „Já jsem si tenhle vztah narovnal veřejným příslibem, když jsem řekl, že svůj veškerý výnos ze svého obchodního podílu věnuji na charitativní účely a odejdu ze všech funkcí spojených s mojí činností ve Škodovce,“ slíbil. Arbitráž nepovažuje za střet zájmů a naopak se obul do ministerstva dopravy.

  Video
  délka: 02:27.48

  Stáhl stát o peníze, teď chce vést kraj. Bude Bernard patriot nebo bysnysmen? Blesk TV

  „Zejména ze strany ministerstva dopravy je ta věc velice zjednodušovaná. My jsme nabízeli dohodu před vlastní arbitráží, která by státu ušetřila miliardu, tato dohoda byla odmítnuta. A zjednodušovat ten problém pouze na to, že se pouze zpozdily lokomotivy, že se nezměnily žádné normy, to je jako říkat, postavte ten dům, ale pak si vzpomenete, že stropy budou ne tři metry, ale čtyři metry,“ myslí si Bernard. Stát odmítnul dohodu, protože stále věří, že nijak nepochybil. Ministr dopravy Dan Ťok (ANO) mluví dokonce o trestním oznámení. To Bernard nechápe. „Není to podloženo důkazy ani právem,“ tvrdí kandidát.

  Josef Bernard (51, ČSSD)
  Josef Bernard (51, ČSSD)
  Autor: Blesk - David Malík

 • 2.

  Baxa (ODS): Kmotři mi neuškodí

  Na tzv. kmotry přišla řeč při rozhovoru s Martinem Baxou (ODS). Ten kandiduje za stranu, která se dlouhodobě snaží setřít nálepku napojení na kmotry. Za něj je ale považován i plzeňský politik Roman Jurečko, který působí třeba jako místopředseda regionálního sdružení. „Roman Jurečko je politik ODS, dlouhá léta zastává veřejné funkce v občanské demokratické straně, není žádným člověkem ve stínu ani v pozadí. Současně byl také řadu let předsedou představenstva Plzeňské teplárenské a pod jeho vedením tato společnost získala stomilionové zisky,“ zastal se kolegy Baxa.

  Video
  délka: 01:41.80

  Plzeňský lídr ODS Baxa o kmotrech: Přitíží mu ve volbách? Blesk TV

  Jurečko byl v minulosti souzen za útok na veřejného činitele, jízdu pod vlivem alkoholu nebo zvyšování mezd ve Správě železniční dopravní cesty i přes nesouhlas vlády. „Myslím si, že to není člověk ve stínu, není to kmotr, je to politik ODS, který je vystaven stejné veřejné kontrole jako jiní politici naší strany,“ řekl během debaty Baxa.

  Martin Baxa (40, ODS)
  Martin Baxa (40, ODS)
  Autor: Blesk - David Malík

 • 3.

  Šidlo (KSČM): Spolupracovníci jsou tajemství

  Karel Šidlo (KSČM) nechtěl v roce 2011 na výzvu Hospodářských novin zveřejnit komu v předchozím roce jednorázově vykázal 98 000 korun za posudky a administrativní služby, které poslancům proplácí stát. „To nebylo vůbec porušení zákona, to nelze zpochybnit, protože zákon nám jasně stanovuje, jaký rozsah expertíz můžeme použít jako poslanci v konkrétním kalendářním roce,“ hájil se Šidlo.

  Video
  délka: 03:02.34

  Poslanec Šidlo (KSČM) chce být hejtman. Stále ale tají příjemce štědrých plateb Blesk TV

  „Myslím si, že toho využívají všichni, a dokonce ani nemáme tu povinnost zveřejňovat jednotlivé naše spolupracovníky v odborném zázemí. Takže je na každém, jak se rozhodne,“ řekl Bernard. Prý si ani není vědom toho, že by někdo z jeho kolegů za posledních 5 let zveřejňoval své odborné zázemí. Své kolegy chtěl prý jen chránit. „Před veřejným zájmem, protože já vám mohu říct, že veřejný zájem je velmi náročné zvládnout psychicky,“ dodal. Pro transparentní fungování krajských rozpočtů ale prý rozhodně je.

  Karel Šidlo (58, KSČM)
  Karel Šidlo (58, KSČM)
  Autor: Blesk - David Malík

 • 4.

  Bartošová (KDU-ČSL): Nezájem necítím

  Ivana Bartošová (KDU-ČSL) má sice bohaté zkušenosti s vedením městského obvodu Plzeň 1 ale také s řadou volebních neúspěchů. V roce 2006 obhajovala své křeslo, a i když vedla kandidátku, do městského zastupitelstva se nedostala. Nepomohlo ani odstěhování do obvodu Plzeň 3, kde neuspěla v letech 2010 ani 2014. A to ani ve volbách do velkého plzeňského zastupitelstva. Podobně dopadly i krajské volby – neuspěla jste v letech 2004 ani 2012. Dobře to nedopadlo ani ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2006. I přesto se cítí jako úspěšná politička.

  Video
  délka: 02:14.68

  Vdova se třemi dětmi v politice. Bartošová z Plzně vysvětlila, jak je to s její kariérou Blesk TV

  „Protože jsem byla čtyři roky nejenom zastupitelkou, ale další čtyři roky ještě radní, což je velmi náročná funkce,“ řekla. Svůj neúspěch do velkého plzeňského zastupitelstva vysvětluje tím, že byla na nevolitelném místě kandidátky. „Neměla jsem zájem se dostat do zastupitelstva, nicméně jsem podpořila naši kandidátku,“ Nemyslí si, že by někde byla chyba. „Svou práci dělám poctivě, mimo to všichni ví, že sedím v řadě odborných komisí, ať už bytové, sociální  nebo školské,“ dodala.

  Ivana Bartošová (55, KDU-ČSL)
  Ivana Bartošová (55, KDU-ČSL)
  Autor: Blesk - David Malík

 • 5.

  Zeman (za ANO): Firmu prodám

  Podnikatel a lídr kandidátky hnutí ANO Miloslav Zeman je zároveň majitelem společnosti, která funguje už od roku 1991. Působí také jako šéf Okresní hospodářské komory Plzeňsko. V březnu řekl, že už začal hledat svého nástupce v Hospodářské komoře a že hodlá i prodat svoji firmu.

   

  Nástupce za sebe prý už našel. „Mám asi dva kolegy, kteří projevili zájem získat více informací, my máme příští rok setkání delegátů a vzhledem k tomu, že je volební, tak předpokládám, že tam k té změně nejpozději dojde,“ uvedl. S jistou politickou funkcí už Zeman patrně počítá, protože už dokonce našel kupce pro firmu.

  Video
  délka: 01:43.68

  Zeman z Plzeňského kraje k narážce na Babiše: Já svou firmu na rodinu převádět nebudu Blesk TV

  Plzeň je velmi malé město, kde se v podstatě všichni velmi dobře znají. Takže to, že firmu neprodám nebo ji nepředám rodinným příslušníkům, si myslím, že tady dokážete zkontrolovat velmi rychle,“ řekl Zeman.

  Miloslav Zeman (54, za ANO)
  Miloslav Zeman (54, za ANO)
  Autor: Blesk - David Malík

 • 6.

  Jehličková (TOP 09): Funkcí se vzdám

  Na pořádání kulturních, společenských i odborných akcí se zaměřuje soukromá firma, jejíž předsedkyní dozorčí rady je Ilona Jehličková (TOP 09). Ta je připravená v případě, že se dostane do vedení Plzeňského kraje, funkci opustit. „Pokud bych se dostala do vedení Plzeňského kraje, tak samozřejmě svoji funkci předsedkyně dozorčí rady dávám k dispozici a z dozorčí rady odcházím,“ slíbila.

  Video
  délka: 01:14.43

  Střet zájmů ne. Když vyhraju volby, opustím centrum, kterému kraj platí, říká žena z TOPky Blesk TV

  Ilona Jehličková (52, TOP 09)
  Ilona Jehličková (52, TOP 09)
  Autor: Blesk - David Malík

  Fotogalerie
  20 fotografií

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 2

aleksandra: Co se týče mě já mám jasno - TOP 09. V Plzeňském kraji má slušnou kandidátku s rozumným programem. Peníze do zdravotnického personálu potřebujeme jako sůl, aby nám lékaři a sestřičky neutíkali do Německa.

(29. 08. 2016 18:10)

moiaza:  Příklady táhnou. Ve vládě jsou podobné věci běžné. Proč ne na nižších stupních? Vláda = korupce, podvody, trafiky, alibismus, nekompetentnost a pod. Proč v tom nepokračovat níž, když výš to prochází?

(26. 08. 2016 08:31)
Zobrazit celou diskusi
Články odjinud