"Kvóty nejsou řešení, považuji povinné kvóty pro kandidátky či ve vedení privátních společností za špatné řešení," uvedl na twitteru místopředseda KDU-ČSL a ministr zemědělství Marian Jurečka.

Dienstbier novinářům řekl, že ho mrzí, že z plánu kvóty vypadly. Budou tak v materiálu jen ve formě doporučení. I tak ale podle ministra plán s úkoly do roku 2018 obsahuje dalších 35 opatření k vyššímu zastoupení žen ve vedení státní správy, státních a polostátních firem, škol či ve vědě. "Jsou tam i úkoly, které mají směřovat na soukromý sektor, ale v zásadě ani v jednom případě se nic nenařizuje," řekl Dienstbier. Počítá se i s kampaněmi, které by měly "zviditelnit ženské osobnosti" z kultury a sportu. Měly by se uskutečnit do konce příštího roku.

Kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD) se v programovém prohlášení zavázal, že bude "důsledně uplatňovat princip rovnosti žen a mužů". Zmínil mimo jiné právě podporu vyššího zastoupení žen v rozhodovacích pozicích. Vláda pak přijala strategii rovných šancí, která čtyřicetiprocentní kvótu do voleb obsahovala.

"Ženy v současnosti tvoří 44 procent ekonomicky aktivního obyvatelstva ČR. Zároveň tvoří 56 procent studujících všech vysokých škol a 61 procent jejich absolventů a absolventek. Přes výše uvedené skutečnosti zůstávají nadále výrazně podreprezentovány v rozhodovacích pozicích," uvedli autoři plánu.

V sedmnáctičlenné vládě jsou tři ministryně. V Parlamentu připadá ženám necelá pětina křesel, v zastupitelstvech měst a obcí 27 procent. V představenstvech firem mají 12 procent míst, ve firmách obchodovaných na burze devět procent řídicích pozic. Podle autorů tak Česko patří v EU k zemím s nejnižším podílem žen na rozhodování.

Kvóta podle autorů nemá jednu skupinu zvýhodnit, ale má zajistit rovný přístup.