Šéf komunistů Vojtěch Filip nepovažuje dosavadní výsledky komunálních a senátních voleb za prohru pro KSČM. Jde o reálný stav současného rozložení politických sil v zemi, napsal ČTK k průběžným výsledkům. Ty ukazují, že se komunistům nezdaří obhajoba jednoho senátního křesla.

"Určitě nejde o prohru, jde o reálný stav současného rozložení politických sil v zemi," uvedl k výsledkům Filip. "Já jsem přesvědčen, že přestože jsme dali méně kandidátů než před čtyřmi lety, jsme schopni udržet počet mandátů v obcích a zejména vyjednat obsazení radnic tam, kde jsme měli starosty, místostarosty," řekl České televizi.

Ransdorf s houskou

Komunisté jsou zatím v komunálních volbách s počtem získaných mandátů z velkých stran třetí za lidovci a sociálními demokraty. Nezdá se ale, že by se jim podařilo obhájit 3252 mandátů z posledních voleb.

V Senátu za KSČM obhajovala křeslo Marta Bayerová ve Znojmě. Do druhého kola ale podle všeho nepostoupí. "Je to pro mě zklamání a budeme to muset vyhodnotit, protože v tomto ohledu jsme před dvěma lety ten mandát obhájili. Tady se to nedaří a mrzí mě to, protože naši senátoři byli schopni plnit volební program," poznamenal k tomu Filip v ČT.

Pro Blesk.cz okomentoval volební výsledek i Jiří Dolejš. "Nejsem spokojen s volební účastí, to za prvné. Za druhé, bohužel mě nepřekvapily volby do senátu. My jsme věděli, že tam asi bude problém," řekl poslanec KSČM.

Video
délka: 00:32.17

Rudý pláč: Senátní volby komunisti projeli! Martina Neckářová, Petr Novotný

Raut v KSČM tvořily především obložené housky. Ochutnal je i předseda Filip a pochvaloval si je. Raut ve volebním štábu KSČM, ale býval rozmanitější. Proč letos se na jídle „šetřilo“ vysvětlil pokleslým hlasem. „Čekali jsme, že budeme mít kandidáty do Senátu i ve 2. kole, tak jsme předpokládali, že uděláme klasický raut příští týden,“ přiznal Filip.

Fotogalerie
11 fotografií