Vítěz testu Billa Med lesní vyrábí Medokomerc pod privátní značkou obchodního řetězce Billa. Má tento řetězec speciální požadavky na kvalitu medu?

Všechny obchodní řetězce na kvalitu medu dbají. U nás jsou zvyklí, že dokládáme každou šarži medu testy ze špičkových německých laboratoří, které se na testy medů specializují jako jediné v Evropě.

Zmíněný med byl jedničkou i v senzorickém testu laických hodnotitelů. V čem se podle vás jeho chuť liší od ostatních testovaných medů?

Chuť je individuální a těžko posoudit. Tento med je chuťově velmi vyvážený, protože obsahuje jak medy květové, tak medy medovicové. Takový med má plnější chuť, než třeba medy květové. Pravdou ale je, že někomu med lesní může přijít výrazný a upřednostní jiný, chuťově lehčí. Je to vidět na výsledném senzorickém hodnocení všech medů. Podle mého je chuťově nejlepším medem ten v pořadí druhý v testu – med smrkový. Pro někoho je ale tento med už hodně výrazný, hodně kořeněný.

Jakým způsobem kontrolujete kvalitu vašich medů? 

Všechny naše medy prochází třístupňovou kontrolou. Medy kontrolujeme při nákupu, při jeho zpracování a každou šarži medu před dodáním do obchodů. Vše testujeme ve specializovaných německých laboratořích. Kontrolují se stovky parametrů, nejnovější analýza kontroluje v medu 38 látek pomocí magnetické rezonance. Od každého medu tak máme „rodný list“ a jistotu, že je v pořádku.

Kromě medů z ČR prodáváte i směsi medů původem ze zemí EU a mimo EU. Čím se liší od českého medu? 

Evidujeme stovky druhů medů, neliší se jen tím, v jakém státě jej včely sesbíraly, ale liší se hlavně rozdílným nektarem květů, který včely sbírají. Česká republika není na flóru moc rozmanitá. Vesměs zde máme průmyslové zemědělství a minimum přírodní krajiny. Naopak medy pocházející z jihovýchodní Evropy a zámoří jsou často v BIO kvalitě. Jedná se především o méně rozvinuté státy, které neevidují negativní dopady průmyslového zemědělství.

Milan Špaček, spolumajitel společnosti Medokomerc
Milan Špaček, spolumajitel společnosti Medokomerc
Autor: archiv Blesku

Míchání medů jsme „odkoukali“ v Německu, kde jsou míchané medy velice populární. Díky tomu mají vyváženou chuť a například díky příměsi akátového medu pomaleji krystalizují. Zkrystalizované medy jsou pro české zákazníky stále nevyhovující a preferují medy tekuté. Například řepkový med, kterého je v ČR velký podíl, krystalizuje do několika dnů od vytočení. Co se týká etiket, u většiny našich směsných medů si lze přečíst přesný výčet zemí, ze kterých byly medy dovezeny. Jsme v ČR pravděpodobně jediní, kdo to uvádí.  

A bylo tomu tak vždycky?

Přesný výčet zemí uvádíme již několik let. Hlavním důvodem bylo odlišení se od směsí, v kterých je čínský med. Ten my nepoužíváme. Popravdě, nemáme na to od zákazníků mnoho reakcí, a ty, které máme, jsou kladné. Ale nejsem si jistý, zda si toho mnoho lidí všímá. My to uvádíme kvůli tomu, že chceme být transparentní.

Co si myslíte o kvalitě českého medu obecně? Jeho pověst v posledních letech utrpěla, zejména kauzou Včelpo...

Zmíněná kauza zkazila pověst medů v Česku. Jako bývalému včelaři je mi to nesmírně líto, protože touha po zisku tehdy převážila u několika lidí nad zodpovědností a rozumem. Věřím, že například tento test pomůže pověst napravit. Nicméně české medy v zahraničí moc známé nejsou, jiné státy jsou zásobeny z jejich vlastní produkce, anebo stejně jako my, nakupují kvalitní medy ze zámořských a jihoevropských oblastí bohatých na med. Navíc letos je nejméně českého medu za několik posledních let. Je to dáno vývojem počasí v jarním období.