20. listopad 2018
Svátek slaví Nikola, zítra Albert

Smažené chipsy očima dietologa: Proč je nedokážeme přestat jíst?

/
 • Chipsy jsou pohromou dietologů už 164 let
  Chipsy jsou pohromou dietologů už 164 let (Archiv Blesku)
  13. září 2017 ● 12:00
   

  Jsou tučné, jsou slané, ale když se otevře balíček a ochutná první smažený bramborový lupínek, nejde v mlsání přestat, dokud se neprochroupeme na dno pytlíku. Proč nemůžeme zůstat jen u ochutnání?

 • 1.

  Nemůžeme přestat

  Otevřený balíček chipsů je pro mnohé z nás velké pokušení a málokdo odolá. Je ale pro to vysvětlení. „Jsou to přirozené, tzv. organoleptické vlastnosti tuku,“ vysvětluje nutriční terapeutka Věra Boháčová z Fóra zdravé výživy.

   

  „Zjednodušeně řečeno, co je upraveno na tuku, lépe voní a také chutná. A v lupíncích je tuku okolo 30 %,“ dodává. Navíc chuťovou výraznost ještě více podtrhuje sůl, případně další koření u ochucených chipsů. „A tomu chuťové buňky těžko odolávají, obzvláště pokud se chuťově výraznějšími »dobrotami« krmíme pravidelně,“ upozorňuje nutriční terapeutka.

   

  Už v pátek! Velký test solených chipsů: Co za nebezpečnou látku se v nich skrývá?

 • 2.

  Slané a ještě slanější

  Chipsy mívají okolo 1,50 g soli na 100 g chipsů, což se vám může zdát jako zanedbatelné množství, ale není. Především proto, že výživová hodnota je uvedená ve 100gramové porci, přitom balení chipsů jsou většinou větší. „Množství zkonzumované soli tak může lehce překročit více než polovinu doporučeného množství na den,“ upozorňuje Věra Boháčová z Fóra zdravé výživy.

 • 3.

  Z třetiny jsou jen tuk

  Zhruba třetinu váhy chipsů tvoří tuk, alespoň dle výživových údajů uvedených na etiketě. Stačí si dát jeden pytlík (cca 100 g) a rázem si vyčerpáte skoro polovinu doporučeného denního příjmu tuku. Záleží také na tom, na jakém tuku jsou lupínky smažené. Co je menší zlo – slunečnicový, palmový, nebo řepkový olej? To se dočtete už v zítřejším testu smažených solených chipsů!

 • 4.

  Zeleninové chipsy = zdravá varianta?

  Myslíte si, že svému zdraví prospějete, když své chuťové pohárky uspokojíte zeleninovými lupínky namísto bramborových? Jste na omylu! Kolik tuku a soli obsahují oproti bramborovým chipsům a co dalšího se v nich skrývá, to se dozvíte už zítra!

 • 5.

  Historie chipsů: Byla to »pomsta« zákazníkovi!

  Nevznikly omylem ani kvůli zvýšení prodeje brambor. Byla to »pomsta« kuchaře zákazníkovi. Za slavným objevem stojí Američan indiánského původu George Crum, který první chipsy usmažil 24. srpna 1853. Stalo se tak na popud nespokojeného zákazníka, který mu několikrát vrátil objednané opečené brambory s tím, že jsou moc tlusté. Rozčílený Crum proto nakrájel brambory na velmi tenké plátky, osmažil na oleji a posolil. Ke svému překvapení z nich byl nespokojený zákazník nadšený.

   

  Restaurace zařadila bramborové lupínky do jídelníčku pod názvem Saratoga Chips. Crum si později otevřel vlastní restauraci a brambůrky prodával tam. Prodejní hit z chipsů udělal až William Tappendon z amerického Clevelandu, který je v roce 1895 začal prodávat v obchodě.

   

  Do 20. let 20. století se brambory ručně krájely, posléze přišla na řadu strojová výroba. První celonárodně známou americkou značkou chipsů se staly Lay’s, které založil v roce 1932 Herman Lay. S různými příchutěmi chipsů začal experimentovat Ir Joe »Spud« Murphy. Jeho společnost Tayto jako první vyráběla a prodávala sýrové a cibulové brambůrky.

   

  Už v pátek! Velký test solených chipsů: Co za nebezpečnou látku se v nich skrývá?

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 2

pajato73: ta kolegyne ma pravdu bramburky muzes mit i na ulici, v tramvaji... mas je dele a nekecaji hlouposti ... ja souhlasim

(14. 09. 2017 14:18)

ivoadler: Jedna kolegyně mi řekla, že chipsy jsou lepší než sex. Ale většina z nich je předražená. Moje cena je pod 10 Kč za 100 g. Dráž je nekupuju. A Layś patří k nejdražším. Ať jdou do pr dele.  

(14. 09. 2017 13:43)
Zobrazit celou diskusi
Kompletní výsledky testu budou k dispozici tento pátek.
16 Kč