Oblíbená klasika české studené kuchyně – utopenci – mají být vyrobení ze špekáčků naložených ve sladkokyselém nálevu s cibulí, případně s další zeleninou a kořením. Námi testované výrobky se ale ukázaly být na hony vzdálené původním utopencům. Nejenže naložené uzeniny byly pochybné kvality, ve dvou případech obsahovala méně masa, než výrobce deklaroval, a někteří utopenci se dokonce prodávají v téměř poloprázdných sklenicích.

Kolik se vejde do sklenice?

Kdo si doma nakládal utopence, určitě se jich snažil do sklenice napěchovat co nejvíce. U kupovaných ale můžete narazit i na poloprázdné sklenice. V tabulce najdete kolonku obsah pevného podílu, což vyjadřuje poměr hmotnosti pevného podílu ve sklenici (utopenci, zelenina a koření) a celkové gramáže výrobku – tedy, jak moc je sklenice po vylití láku plná. Hodnoty byly velmi rozdílné – od 50,3 % do 84,3 %. Z poloviny prázdná sklenice naložených utopenců včetně zeleniny a koření se prodává pod značkou Basic. Naopak nejvíce toho do sklenice napěchoval výrobce Boneco.

Co je SOM?

Drůbeží strojně oddělené maso (SOM) jsou zbytky drůbežího masa, které zůstanou na kostech při porcování kuřat (když se vyrábějí kuřecí řízky apod.). Zbytky masa se z kostí stahují ve speciálním separátoru vysokým tlakem a vznikne hmota podobná mletému masu. Při označování masných výrobků se strojně oddělené maso nesmí započítávat do masa, protože struktura již masu neodpovídá.

Na velikosti záleží

Jeden výrobce, PT servis konzervárna, který vyrábí značky Karlova Koruna a Viva, se obešel bez separátu. Dokonce obsah masa a složení uzeniny jsou velmi podobné špekáčkům ve zmíněné šestici utopenců, nicméně výrobce uzeninu jako špekáček nedeklaruje. A je to dáno zřejmě vzhledem a velikostí uzeniny. Oproti gramáži špekáčků je totiž velmi malá. V našem testu byly rozměry a hmotnost jednotlivých naložených špekáčků a dalších uzenin velmi rozdílné, na což upozorňovali i spotřebitelé v senzorice (viz poslední strana testu).

VŠECHNY TESTY BLESKU NALEZNETE ZDE>>

Jak si udělat domácího utopence? Recept najdete zde

Fotogalerie
11 fotografií