23. duben 2019
Svátek slaví Vojtěch, zítra Jiří

Test ledových čajů: Co jste o něm nevěděli...

/
 • Ledové čaje
  7. června 2018 ● 10:05
   

  Věděli jste, že se ledový čaj vyrábí už 150 let? A v parných dnech bývá oblíbeným osvěžením. Pokud dáváte přednost kupovanému, už v pátek vám prozradíme, který je opravdu z čaje a který má »čaj« jen v názvu...

 • 1.

  Den Ledového čaje

   

  Zřejmě vás nepřekvapí, že i ledový čaj slaví svůj den, který připadá na 10. června. V USA se může dokonce pyšnit celým svým měsícem – červnem. A nejlepší způsob, jak tento den či měsíc oslavit, je orosenou sklenkou tohoto nápoje.

 • 2.

  Hitem až po výstavě

   

  Masovou záležitostí se stal ledový čaj až po světové výstavě v roce 1904, která se konala v St. Louis. Majitel čajových plantáží Richard Blechynden zde představil nové receptury, protože ke svým ochutnávkám čaje přidal led. A okamžitě se jeho nápad stal velkým hitem. Ledový čaj se začal pít v každé domácnosti napříč Severní Amerikou.

 • 3.

  Pijeme jej už přes 150 let

   

  Ledový čaj si vychutnáváme už od 60. let 19. století. První tištěný recept na ledový čaj pochází z roku 1879. Autorka knihy Housekeeping Marion Cabell Tyree doporučovala celý den nechat vylouhovat zelený čaj a pak naplnit pohár ledem, přilít výluh a osladit dvěma lžičkami cukru.

 • 4.

  Jiný kraj, jiný čaj

   

  Co kraj, to jiný způsob zpracování a odlišná chuť. Ledové čaje se ve světě prodávají nesycené i sycené, slazené i neslazené dochucené ovocem nebo kořením. V Japonsku dávají přednost neslazenému zelenému čaji, který je běžně dostupný v prodejních automatech. Indický ledový čaj (Chai) obsahuje indické koření, zatímco Thajci ho sladí cukrem a kondenzovaným mlékem.

 • 5.

  Speciální lžička

   

  Málokterý nápoj se může pyšnit svým vlastním příborem. Ledový čaj však tuhle výsadu má. Aby bylo možné rozmíchat cukr ve vysokých sklenicích, začala se vyrábět lžička s dlouhou rukojetí.

  Pozor, už v pátek!

  A jak sladké jsou tuzemské ledové čaje prodávané v obchodech? Je v nich vůbec čaj nebo je to jen obarvená sladká voda? Čtěte už v pátečním testu Blesku!

   

  Fotogalerie
  13 fotografií

  Video: Jak výrobci »nastavují« šunky: Voda, zahušťovadla, sůl...

  Video
  délka: 01:38.13
  1080p 720p 480p 360p 240p

  Jak výrobci »nastavují« šunky: Voda, zahušťovadla, sůl... Barbora Kabátová, Andrea Ulagová, Jan Jedlička

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud

Koupit kompletní
výsledky testu

Koupit kompletní výsledky testu 16 Kč