Výsledky testu čtěte už v pátek v tištěném Blesku a na Blesk.cz

Mošt versus džus!

Vyznejte se v tom!

Sice se běžně mezi spotřebiteli používá výraz »mošt« a »džus«, legislativa ale oba typy nápojů označuje termínem »ovocná šťáva«. Pro ten lze použít i výrazy »džus«, »100%«, »stoprocentní«, »juice« nebo »mošt«. Rozdíl mezi »moštem« a »džusem«, spotřebiteli často používanými výrazy, tkví ve zpracování ovoce. Zatímco »mošt« je vylisovaná šťáva přímo z jablek, v případě džusů jde o šťávu z koncentrátu.

Druhy jablečných nápojů

● Jablečná šťáva

Podíl ovoce je 100 %. Patří sem džusy a mošty. Jablečná šťáva je buď vylisovaná přímo z ovoce, nebo je vyrobená z koncentrátu, což musí být vždy viditelně uvedené na obale. Nesmí obsahovat přidané cukry a jiná přidaná aromata. Výrobce by měl u šťáv z koncentrátu do šťávy vracet její původní aroma.

● Jablečný nektar

Ovocný podíl je minimálně 50 %. Vylisovaná šťáva se ředí vodou a mohou se do ní přidávat i další cukry.

● Jablečný nápoj

Obsah ovoce může být velmi nízký. Jde o nealkoholický nápoj, který je jablečnou šťávou pouze »ovoněný«. Navíc může obsahovat přidané cukry a aromata.

Jablka a z nich vylisované šťávy patří mezi nejoblíbenější druh ovoce a ovocných šťáv. Obsahují vitamin A, C a vitaminy skupiny B. Z minerálních látek mají draslík, vápník, hořčík, mangan a jód. Jsou výborným zdrojem vlákniny a antioxidantů.

Jaké má účinky?

●      Jablečná šťáva příznivě ovlivňuje trávicí soustavu. Pokud ji vypijeme ráno nalačno, pomáhá při zácpě a povzbuzuje činnost střev. Také léčí průjmová onemocnění a účinně detoxikuje organismus.

●      Prospívá srdci, snižuje krevní tlak a hladinu cholesterolu. Dále podporuje krvetvorbu a působí preventivně proti Alzheimerově a Parkinsonově chorobě.

●      Díky vysokému obsahu vitaminů posiluje imunitní systém. Dále je osvědčeným prostředkem při léčbě chřipky, angíny, revmatismu nebo nechutenství.

●      Jablka a z nich přímo vylisovaná šťáva obsahují vitamin C a řadu antioxidantů, které fungují jako prevence vzniku rakoviny.