Blesk nechal v laboratoři otestovat deset vzorků, které běžně koupíte v obchodech. Výsledky najdete v pátek na Blesk.cz

Od indiánů až do Evropy

Ananas – plod ananasovníku chocholatého původně pochází z Brazílie a Paraguaye, odkud byl místními kmeny indiánů rozšířen do střední Ameriky a Mexika. Po objevení Ameriky ananasovník dál rozváželi Španělé a Portugalci, a to po svých kolonizovaných územích. V současnosti jsou významnými oblastmi pěstování například Thajsko, jižní a jihovýchodní Čína, Filipíny, Indonésie, Indie, Mexiko, Keňa nebo Havajské ostrovy.

Získal status superpotraviny

Věděli jste, že čerstvý ananas se řadí mezi superpotraviny? Tedy mezi potraviny, které jsou lidskému zdraví velice prospěšné. A proč si takové zařazení ananas vysloužil? Má vysoký podíl vitaminů A, E, B1 a B2 a dále obsahuje významné množství minerálních látek jako jsou hořčík, fosfor, draslík či vápník. Zejména jeho vysoký podíl draslíku má pozitivní vliv na snižování rizika srdečně-cévních onemocnění.

Poradí si i s bolestí v krku

Ale tím blahodárné účinky ananasu nekončí. Ananas i jeho šťáva totiž obsahují enzym bromelain, který má protizánětlivé účinky, zmírňuje otoky a urychluje regeneraci organismu a proces hojení. Takže pokud máte nezahojenou ránu, modřinu, kašel nebo vás bolí v krku, tenhle mocný enzym si s tím poradí. „Nicméně je termolabilní (teplotní úprava enzym zničí, pozn. red.), takže je přítomný pouze v čerstvém ovoci a čerstvě vylisované šťávě,“ upřesňuje nutriční terapeutka Věra Boháčová z Fóra zdravé výživy.

Vypěstovat si ananas doma není vůbec složité. Jak na to, se dozvíte v tomto videu.

Video
délka: 03:19.31
Video se připravuje ...

Vypěstovat si ananas doma není vůbec složité. Jak na to, se dozvíte v tomto videu. YouTube.com