Vznik první šlehačky není přesně datován, ale její historie se začala psát v 16. a 17. století. Psalo se o ní tehdy v italských a francouzských receptech jako o »mléčném sněhu«. Jedním z prvních šlehačkových »propagátorů« byl francouzský kuchař François Vatel. V roce 1661 připravil na počest krále Ludvíka XIV. dezert zdobený právě šlehačkou. Byla údajně oslazená a ochucená vanilkou.

Na začátku 20. století jste si mohli ušlehat šlehačku vibrátorem. Samozřejmě neměl podobu jako dnešní erotické pomůcky. Byl součástí opravdu multifunkčního domácího spotřebiče. Měl různé nástavce, takže šlehal, mixoval, fungoval jako větrák, a když manžel nebyl doma, tak i vibroval.

Šlehačka je sice pořádná kalorická bomba, ale nemusí se jen jíst. Široké využití má i v kosmetice. Například oblíbené jsou šlehačkové koupele nebo šlehačkové zábaly na vlasy, po nichž zhoustnou a získají lesk.

Smetana ke šlehání se získává sbíráním nebo odstřeďováním mléka (jde o jeho nejtučnější část). Šleháním se do smetany vhání vzduch a tím se vytváří soustava drobných vzduchových bublinek, které jsou zachyceny do sítě kapiček tuku a tak vzniká pěna. Šlehání ale nesmí trvat moc dlouho, jinak se kapičky tuku spojí dohromady a vznikne máslo. Zbylé tekutině se pak říká podmáslí.

Kdo by nemiloval jahody s našlehanou smetanou? Tahle výborná letní svačinka je tradicí nejen u nás. Například je neodmyslitelným symbolem na nejstarším a nejslavnějším tenisovém turnaji na světě ve Wimbledonu, který se koná v Londýně. I když smetana se zde nenašlehává, jen se jí jahody přelijí. Každoročně se tu během turnaje sní až 28 tun jahod a sedm tisíc litrů smetany.

Kvalitu prověří test Blesku

I šlehačka má svůj svátek, který připadá na 5. ledna. Kromě doma ušlehaných šlehaček jsou v současné době v obchodech i sprejové. Za jejich vynálezce je považován Aaron Lapin, který v roce 1946 představil šlehačku ve spreji a ještě za války se snažil najít náhražku za smetanu, a to v podobě rostlinných tuků. Jaké jsou současné šlehačky ve spreji? Co obsahují? A jak se liší smetanové od rostlinných? Dočtete se už zítra v testu Blesku!

VIDEO: Jak výrobci »nastavují« šunky? Podívejte se…

Video
délka: 01:38.13
1080p 720p 480p 360p 240p

Jak výrobci »nastavují« šunky: Voda, zahušťovadla, sůl… Barbora Kabátová, Andrea Ulagová, Jan Jedlička

Fotogalerie
28 fotografií