Zatímco většina párků v našem testu má ve složení vepřové maso a ani náznak toho, že by se kolem nich motal nějaký opeřenec, na jednu značku, která má obsahovat jen maso z vepře a krávy, při výrobě zřejmě dohlížela i drůbež. Jak jinak si totiž vysvětlit, že test průkaznosti drůbeží bílkoviny byl opakovaně pozitivní?

Kde se v párku vzala drubež?

Nebo že by výrobce šidil spotřebitele a přidával do uzeniny levnější drůbeží maso? Ať tak či tak, vzhledem k povoleným základním surovinám vídeňáků a deklaraci výrobce na obale zkrátka nemá v těchto párcích drůbeží bílkovina co dělat!

Dobrá zpráva! Jsou dost masové

Dobrá zpráva pro milovníky párků! Vídeňáky totiž obsahují masa víc, než výrobci slibují na obale! Zatímco na etiketě se dočtete podíly masa ve škále od 64 % do 90 %, naměřené obsahy byly vyšší – od 75,5 % do 94 % – v průměru tedy nad 86 %, což je víc než dobré.

Jde to i bez zbytečných éček?

Bez zbytečných éček jako jsou škroby a další zahušťovadla, stabilizátory, barviva a zvýrazňovač chuti se obešly pouze tři značky. Úplně čisté složení, navíc bez konzervantu dusitanu sodného, měla pouze jedna značka.

Proč éčka v produktech nacházíme? Důvod je prostý, usnadňují si jimi práci. Dříve bylo uměním každého řezníka umíchat z jemně namletého masa celistvou hmotu, z níž nevytéká voda ani tuk a ta se pak naplnila do střívka. Dnes si často výrobci pomáhají přídatnými látkami (éčky), které párek zahušťují, udržují jeho žádoucí texturu, barvu, nebo dokonce vylepšují jeho chuť!

Čtyři jsou dobarvené

Výrobci dobře vědí, že barva masných výrobků prodává. Pokud se pozorně nezačtete do složení výrobku, neuvědomíte si, že lákavá barva není přirozená. V našem testu se to týkalo čtyř značek, u nichž si výrobci pomohli k lepší barvě, a to buď košenilou (E120) nebo paprikovým extraktem.