Posilovny dnes navštěvují spousty lidí. Jak to ale mají ti s hendikepem?

„I oni mohou cvičit. Jenže oproti zdravým lidem mají méně možností, kde cvičit. V našem gymu neboli tělocvičně jim nabízíme něco unikátního.“

O co přesně jde?

„O tzv. CrossFit. Jde o kombinaci gymnastiky, vzpírání a kardia. Jsou to různé běhačky, lítačky, skoky přes švihadlo. Jde o otevřený prostor, kde je třeba hrazda. Jde vlastně o vracení se ke starým principům cvičení.“

Jak něco takového lidé s hendikepem zvládají?

„Pro někoho se to může zdát nereálné, ale my jim cviky přizpůsobíme podle jejich možností.“

Váš gym sídlí v ostravské Mírové ulici. Kolik lidí se zdravotním postižením k vám chodí?

„Dříve chodilo asi pět lidí, loni se to však rozkřiklo a je jich tu už třicet. To, co jim nabízíme, je v Česku unikátní, protože to nikdo jiný nedělá.“

Cvičení pro hendikepované patří spíše do ozdravoven. V čem je to u vás jiné?

„Každý má možnost si vybrat, kam si půjde zacvičit. Jenže hendikepovaní na výběr nemají, a tak většinou rehabilitují v ordinacích fyzioterapeutů nebo v ozdravovnách. Jde o to, že v jiných gymech nemají trenéři zkušenosti.“

U vás ano?

„Ano. My jsme si s několika trenéry zajeli do zahraničí a zjistili co a jak. Někdo byl v Amsterdamu, další kluci v Londýně. Získali jsme tam zkušenosti a licenci k trénování CrossFitu s hendikepovanými lidmi.“

V čem se to cvičení liší?

„Umíme cviky přizpůsobit. Pak tu jde i o propojení zdravé populace s hendikepovanými. Některé maminky jsou nám za své postižené potomky vděčné. Jejich děti to u nás vnímají jinak než na rehabilitacích, kde je to pořád stejné se stejnými lidmi.“

Jak to vnímají?

„Kromě toho, že vidí, jak se jim zlepšuje fyzická kondice, tak jim to pomáhá i psychicky. Získají tu jak sebevědomí, tak i druhou rodinu. Nejsme klasické fitko. Tady cvičíme ve skupinách a všichni se znají. Oslavujeme tu třeba i narozeniny.“

Proč nemohou hendikepovaní cvičit i jinde?

„Mimo zmiňovaných zkušeností trenérů jsou to i další věci. Dám za příklad třeba Pavla, který má dětskou mozkovou obrnu a na první pohled je to vidět. Když cvičí, projevuje hodně emocí, a to se třeba někde nesetkalo s pochopením. U nás je to ostatními přijímáno.“

Celé to zní zajímavě, ale takové možnosti jsou tedy zatím jen u vás…

„To ano. Ale máme připravený kurz a chceme proškolit i další trenéry. Rádi bychom připravili funkční model, aby takové možnosti byly i mimo Ostravu.“

To může být i dost drahé…

„Peníze nám do klína nespadnou, musíme si je zasloužit. Teď například řešíme případové studie pro pojišťovny, aby se změnila úhradová vyhláška a bylo to stejně jako klasické rehabilitace placené pojišťovnami. Máme tu několik příkladů. Třeba zdravotně postižený Mirek je dnes jinde jak mentálně, tak i fyzicky. Skvěle mu to cvičení prospívá.“

Je to náhrada klasické rehabilitace?

„To ne. Vždyť i naši trenéři vystudovali fyzioterapii. Každý by mohl chodit na rehabilitace, ale i k nám. Vhodně by se to doplňovalo. Lidé jsou tu spokojení. Kdo k nám přišel, tak se k nám stále vrací. Není tu žádná fluktuace lidí.“

Přihlašte se i vy!

Organizaci Colliery Srdcem se Blesk věnuje po celý leden v projektu Srdce pro vás. Jak se do projektu přihlásit? Podívejte se na webové stránky www. srdceprovas.cz

Chcete to zkusit?

Nic nenahradí osobní zkušenost! Pokud vás CrossFit alespoň trošku zaujal, v ostravské Mírové ulici vám poskytnou úvodní lekci zdarma. Potřebovat budete jen sportovní obuv, tričko, kraťasy a ručník. Stačí zavolat na telefon 605 276 724.

Každá pomoc se počítá! Jakýkoliv příspěvek na činnost organizace můžete poslat na bankovní účet Colliery Srdcem z. s.: 115-4443220297/0100. Bližší informace najdete na webu www.collierysrdcem.cz

Kontakt: Colliery Srdcem z. s. Adresa: Mírová 151/19, Ostrava-Vítkovice, 703 00 Telefon: 774 655 700 E-mail: info@collierysrdcem.cz Web: www.collierysrdcem.cz