Jak funguje vaše organizace?

„Jsme církevní organizace, zřizovatelem je Diakonie Českobratrské církve evangelické. Patříme do rodiny, kde je dohromady skoro 40 středisek, škol a jsme po celé republice. Diakonie je i v zahraničí, a tak jsme součástí celosvětové organizace.“

Jaký je váš cíl?

„Jde o pomoc seniorům, nemocným, umírajícím a lidem s postižením, aby mohli zůstat doma, vedli co nejsamostatnější život. Prostřednictvím dceřiné společnosti poskytujeme zaměstnání lidem s hendikepy.“

V minulosti jste zřídili i hospic…

„Vznikl brzy po zrodu organizace v roce 1993. Budoval se 10 let a po dokončení se osamostatnil.“

Jak funguje pomoc seniorům?

„Tak například, paní ve věku 75 let žije ve svém bytě běžným způsobem života, je soběstačná. Jenže pak si zlomí nohu v krčku, obvyklé zranění lidí v tomto věku, a ocitne se v nemocnici. Jakmile jsou ošetřeny akutní zdravotní potíže, je přeložena na doléčení do LDN. Zde může být maximálně tři měsíce, což často nestačí. Proto její rodina hledá řešení, co dál. Po takové nehodě se často stává, že lidé už nejsou samostatní jako předtím.“

A proto jste tu vy...

„Ano. Na nás se může obrátit buď sociální pracovnice z nemocnice, z města, nebo rodinní příslušníci. My zjišťujeme, co by paní potřebovala, a komunikujeme s rodinou a s ní, co dělat dál, jaké služby bude v její situaci potřebovat. Také jí poradíme, jak například získat příslušné sociální dávky nebo pomůcky, které jí usnadní další život.“

Kolik seniorů vaší pomoc využije?

„Ročně asi 600. Někdy je to jednou za týden, jindy je to třikrát denně. Jde třeba o hygienu či pomoc s obědem.“

A další pomoc?

„Pomáháme i členům rodiny, kteří dlouhodobě pečují o seniora. Pro ně tu máme svépomocné skupiny, kdy mohou přijít a sdílet své pocity a zkušenosti. Například jim radíme, jak manipulovat s málo pohyblivým člověkem, aby si takzvaně neoddělali záda.“

Co financování?

„Něco máme z ministerstva, něco z kraje, něco z měst a obcí, kde jsou naši klienti hlášeni jako obyvatelé. Část platí klient, je to 120 korun na hodinu a klient opravdu zaplatí tolik, kolik u něj strávíme času. Naše pracovnice mají čipy a po příchodu ke klientovi si načtou jeho kód a po odchodu znovu. Tím je vidět, že třeba u pana Nováka jsme byli 22 minut a on zaplatí přesně jen za těch 22 minut.“

Provozujete denní stacionář, o co jde?

„Kapacita je 15 lidí, ale obvykle chodí 6 až 7 seniorů. Trénují paměť, zpívají, cvičí, pouští si filmy, nebo mají přednášky či zajímavá setkání s hosty. Mohou zde být i oslavy narozenin. Když je hezky, naplánujeme malé výlety do parku, na zámek, do kostela...“

Jak se daří spolupracovat s rodinami?

„Setkáváme se s rodinami, které se chtějí o příbuzné starat doma. Někdy mají obavy, zda to zvládnou, a my se je snažíme povzbudit. Občas se stane, že třeba sourozenci mají rozdílný pohled na danou péči, a tak se snažíme na všem se dohodnout. Velice si ceníme rodin, se kterými přicházíme do kontaktu, jsou to často nesmírně obětaví lidé.“

Pomáháte i zdravotně postiženým...

„Došli jsme k tomu, že pracovat a mít tu možnost si vydělat peníze, i se zdravotním omezením, je to nejvíc, co dá člověku pocit důležitosti a užitečnosti. Proto jsme vytvořili podnikání, které je funkční, životaschopné a je třeba i mírně v zisku. Vytvořili jsme tak kvalitní pracovní místa pro lidi s postižením.“

Můžete to upřesnit?

„Máme zřízený »sekáč « se značkovým a outletovým zbožím ve vysoké kvalitě, kdy to u nás v obchodě nevypadá jako v běžném sekáči, ale jako v butiku, kde to je hezké, příjemné a voní to tam (jedná se o obchod www. secondhelp.cz/valmez).“

Pak máte ještě jedno podnikání…

„Jde o služby pro firmy a domácnosti. Děláme třeba rozvážení obědů, mytí aut, mytí oken, sekání zahrad, rytí záhonků… Prostě práce všeho druhu. Také máme služby prádelny.“

VIDEO: Rodiče oznamují nemocnému synovi, že dostane nové srdíčko

EMBED_OFF

Fotogalerie
7 fotografií