Cílem fondu Pink Bubble, který za dobu své existence rozdělil asi 8,8 milionu, je podpora onkologicky nemocných náctiletých a mladých dospělých v České republice. A to v průběhu léčby, v čase rekonvalescence a při návratu do normálního života.

„Dospívání je náročné samo o sobě a nádorové onemocnění znamená pro mladého člověka další velikou psychickou i fyzickou zátěž. Navíc ovlivňuje jeho společenské vazby a často také ekonomickou situaci rodiny,“ vysvětluje ředitelka Martina Šmuková (43), proč fond vznikl

„V době, kdy jsme ho zakládali, byla tato cílová skupina trochu opomíjená,“ doplňuje Šmuková, proč jde právě o věkovou kategorii 11 až 29 let.

Vše odstartovalo před pěti lety ozdravným pobytem na horách. „Je potřeba, aby se pacienti potkávali navzájem a věděli, že nejsou v té situaci sami,“ myslí si Šmuková. Podobné pobyty a setkání zajišťuje organizace stále. Jezdí se několikrát do roka. Mimo to dětem a mladým lidem plní jejich přání.

„Chceme, aby se vědělo, že existuje místo, kam se může každý obrátit, pokud v období onkologické léčby a rekonvalescence hledá pomoc nebo podporu,“ říká Šmuková.

S čím fond umí pomoci

Se zážitky

Vše, co by během léčebného procesu a rekonvalescence mohlo udělat pacientům radost, posílit jejich naději a optimismus. Setkávání s výjimečnými osobnostmi, terapeutické, resocializační a relaxační pobyty, zlepšování fyzické kondice, zajištění psychické pohody, podpora vzájemné komunikace, zážitků a zkušeností, které navracejí úsměv a ztracenou sebejistotu.

S rekonvalescencí a rehabilitací

Příspěvky na zdravotnické, rehabilitační a pohybové pomůcky, které usnadňují léčbu a život po jejím ukončení. Například speciální vozíky, chodítka, kvalitní paruky, sportovní vybavení, příspěvky na individuální lázeňské pobyty a další.

S uplatněním

Podpora školou povinných při studiu v nemocnici i v domácí léčbě a šance získat pracovní zkušenosti pro čerstvě dospělé, vracející se do běžného života. Příspěvky na zajištění studijních notebooků, tabletů a zařízení potřebných pro výuku speciálních předmětů, pomoc s úhradou jazykových a odborných rekvalifikačních kurzů, příspěvky na osobní asistenty.

Kolik jich je?

Nadačnímu fondu Pink Bubble se ročně přihlásí kolem 50 nových klientů a je úplně jedno, odkud pocházejí. O ně se starají čtyři zaměstnanci plus dalších 20 dobrovolníků. Pokud dostane organizace tip od ošetřujícího personálu, umí kromě splněných přání podpořit i rodiny v tíživé životní situaci jednorázovou částkou 10 tisíc.

Fotogalerie
5 fotografií