Činnosti této organizace se Blesk bude věnovat celý březen v rámci projektu Srdce pro vás. „Vila Čerych má příběh, který je starší než většina z nás. Začal se psát již před rokem 1925,“ říká ředitel organizace Jiří Kmoníček (40).

Je vám vila povědomá? Je to dost pravděpodobné. Někdejší prezident České republiky Václav Havel (†75) tu jako režisér natočil svůj jediný film Odcházení, kde si kromě jeho manželky Dagmar Havlové zahráli Josef Abrhám, Oldřich Kaiser, Jiří Lábus či Eva Holubová.

„Na výběr měl několik míst, kde mohl točit. Ale tehdy si vybral nás. Bylo z toho hotové pozdvižení, když se sem přijel poprvé podívat. Studenti nemohli uvěřit, že sem takhle přijel bývalý prezident,“ vzpomíná Kmoníček na rok 2010.

Video
délka: 01:19.78

Trailer: Odcházení Bontonfilm

Dvakrát darovaná Organizace má sedm zaměstnanců. Většina z nich se stará o vilu, na jejíž stavbě se podílely významné rody Bartoňů a Čerychů. Původně byla postavena jako rodinné sídlo a byla věnována jako svatební dar.

V padesátých letech se pak stala politickou školou mládeže a později zdravotním střediskem. Rodina totiž utekla do zahraničí. Bratři Ladislav a Jiří ji po návratu získali zpět a v roce 2001 znovu darovali. Dnes slouží jako kulturní a vzdělávací centrum.

Tento měsíc bude opět otevřena zahrada pro veřejnost. Přijďte se podívat na dílo architekta Josefa Kumpána. Slavnostní otevření proběhne 31. března od 14 hodin. Hlavní program začne v 17 hodin.

Co dělá organizace?

  • Obnova Vily Čerych.
  • Regionální rozvoj v oblastech kultura a památková péče.
  • Provoz regionálního a turistického informačního centra Česká Skalice.
  • Ochrana životního prostředí.
  • Vzdělávání a osvěta.
  • Poskytování informací a propagace.
  • Ročně má asi 13 tisíc klientů.

Spolehlivá organizace

Tato organizace je držitelem značky Spolehlivá veřejně prospěšná organizace. Účelem je poskytnout potenciálním dárcům i široké veřejnosti informaci o tom, že veřejně prospěšná organizace řádně hospodaří se svěřenými prostředky, které transparentně a adekvátně využívá k naplňování svého deklarovaného poslání.

Více čtěte na www.srdceprovas.cz. A to včetně informací o možnosti získání grantu pro organizace.

Fotogalerie
31 fotografií