Nezisková organizace SOS dětské vesničky je známá především podporou pěstounů. Ve středisku SOS Kompas se ale věnují i rodičům v těžké situaci, jimž hrozí odebrání dítěte. A tak dokázali pomoci i Janě Psotové z Přerova.

Spadla do pasti alkoholismu, která podle průzkumů odborníků stále častěji číhá na matky na mateřské. „Pila jsem z nudy. Přítel byl v práci a pak se věnoval svým koníčkům, já jsem se cítila osamělá,“ přiznává Jana otevřeně. Brzy přestala zvládat své povinnosti a péči o Filípka (3).

„Pochopila jsem, že to takhle nejde dál, a šla se léčit. Byla jsem tři měsíce v léčebně. Teď abstinuju, úplně. Vím, že si nemůžu dát ani dvojku vína, protože bych do toho zase spadla jako každý vyléčený alkoholik,“ vysvětluje Jana. I když svůj boj se závislostí vyhrála, po návratu z léčebny nebylo všechno růžové. Vztah s partnerem se rozpadl a Jana neměla rodinu, která by jí v těžké chvíli pomohla.

„Sociální pracovnice mi poradila, že bych mohla jít do SOS Kompasu,“ vzpomíná maminka. Středisko SOS Kompas provozuje nezisková organizace SOS dětské vesničky. Pomoc, které se jí dostalo, si Jana nemůže vynachválit. „Bez SOS Kompasu si to vůbec neumím představit. Nejspíš bych skončila bez Filípka. Pomáhají mi se vším. Třeba s jednáním na úřadech, můžu si zatelefonovat, když nemám kredit, sehnali mi i oblečení pro malého,“ libuje si Jana, která doufá, že si brzy najde práci, lepší byt a postaví se znovu na vlastní nohy. Jejím cílem je vybudovat pro svého syna hezký domov, aby na dětství rád vzpomínal.

Ředitelka SOS dětských vesniček Jindra Šalátová(39)

Úspěch je, když děti zůstanou v rodině „Pro některé děti je odebrání z biologické rodiny a pěstounská péče jediným řešení. Mnoho rodičů ale jen potřebuje pomoc, aby překlenulo krizovou situaci, a děti můžou zůstat v rodině,“ vysvětluje ředitelka SOS dětské vesničky Jindra Šalátová (39). Někteří rodiče, kteří se do SOS Kompasu dostanou, sami nezažili, jak vypadá fungující rodina. Často jim chybí zázemí, nemají s kým probrat svoje problémy a kde získat radu.

SOS Kompas pomůže a ukáže cestu

Terénní sociální pracovnice pomáhají rodině s praktickými věcmi, jako je jednání na úřadech či se školou, hledání bydlení a zaměstnání, ale poskytují i psychickou podporu.

Fotogalerie
5 fotografií