Psala se šedesátá léta minulého století a proslulý dětský psycholog Zdeněk Matějček zkoumal, proč děti v ústavní péči trpí řadou psychických problémů. Pomalu začínalo vycházet najevo, že zajistit prckům oblečení, teplo a jídlo jednoduše nestačí.
Kluci i holky potřebují lásku a jednu pečující osobu, k níž mohou přilnout. Proto vznikla po zahraničním vzoru první SOS dětská vesnička. Opuštěné děti v ní měly vyrůstat v prostředí co nejpodobnějšímu rodině. Bohužel tehdejší režim neměl pro bohulibé aktivity příliš mnoho pochopení, a tak se projekt začal skutečně rozvíjet až po roce 1989.
V současnosti fungují tři dětské vesničky, kde žijí děti se svými pěstouny. Základním pravidlem je, že se nikdy nerozdělují sourozenci. „Máme k dispozici různé typy domů, které můžeme pěstounům nabídnout. Díky tomu mohou přijmout i velmi početné sourozenecké skupiny,“ vysvětluje ředitelka SOS dětské vesničky Jindra Šalátová.
Pomoc pěstounům, a to nejen materiální, je stále významnou součástí činnosti organizace. Své aktivity ale rozšiřuje. „Snažíme se pracovat i s mladými lidmi, kteří opustili pěstounskou péči nebo dětský domov a staví se na vlastní nohy. Navíc také pomáháme přímo rodinám ohroženým odebráním dítěte nebo dětem v krizové situaci,“ popisuje Jindra Šalátová.
Komu pomáhají?
- pěstounským rodinám
- týraným a zanedbávaným dětem
- mladým lidem z pěstounských rodin při vstupu do samostatného života
- rodinám v nouzi ohroženým odebráním dítěte
Historie
První SOS dětské vesničky vznikly v Rakousku roku 1949. Založil je Hermann Gmeiner a jeho cílem bylo zpočátku zejména pomoci dětem, které přišly o rodiče během druhé světové války. Napadlo ho, že by se o ně mohly starat ženy, které samy děti nemají, nebo jim zemřely.
V Československu začala fungovat první vesnička roku 1970 u Karlových Varů, chystala se celý rok. Normalizační režim však občanské iniciativě nepřál, a projekt byl v roce 1975 převeden pod státní správu a utlumen. Obnoven byl po listopadu 1989.
Chcete pomoci i vy?
Chcete pomoci konkrétní organizaci? Pošlete dárcovskou SMS ve formátu DMS SRDCEPROVAS na telefonní číslo 87 777. Cena 1 SMS je 30 Kč. Více na www.darcovskasms.cz
Můžete poslat i dar převodem z účtu na dárcovské konto 0002160016/5800 projektu Srdce pro vás (je vedené pod Nadačním fondem J&T). Peníze zaslané v konkrétním měsíci vždy poputují k vybrané organizaci, o které se píše.
Přehled jednotlivých organizací i příběhů najdete na www.srdceprovas.cz