Cristiano Ronaldo je sice star no. 1, jenže portugalská reprezentace, to není jen on. Vedle řízného stopera Pepeho a nebo Čechova spoluhráče z Chelsea Raula Meirelese, který tvrdí muziku ve středu zálohy, je další hvězdou nebezpečný ofenzivní štírek Nani, který má s Ronaldem více společného, než by se na první pohled mohlo zdát.

Chlapec ze slumu se 14 sourozenci: Fotbal mu zachránil život

Vzhledově si je sice nespletete, ale Nani a Ronaldo jsou v lecčems podobní. Ale nikoli životním příběhem. Dnes je sice Nani velkou hvězdou s miliony na kontě, pochází však z pořádně nuzných podmínek. Narodil se v roce 1986 na Kapverdských ostrovech a když mu byly dva, přestěhovala se rodina do Portugalska.

V pěti letech však Naniho rodinu opustil otec (vyrazil na dovolenou zpět na Kapverdy a už se nevrátil), v jedenácti se zdekovala i matka Maria (utekla do Nizozemí). O výchovu Naniho se starala jeho teta Antonie. A Nani se od té doby protloukal slumem Santa Filomena na předměstí Lisabonu.

Nic tehdy nenasvědčovalo tomu, že by se Luis Carlos Almeida da Cunha, jak zní Naniho celé jméno, dočkal nějaké zářné budoucnosti. Místo fotbalu mohl skončit snadno ve vězení, chytit se nějaké party gaunerů by nebyl problém. Zvlášť když se to kolem něj násilím, alkoholem a drogami jen hemžilo. Do slumu se bála jezdit i policie.

Nani, který má celkem 14 sourozenců, však dal přednost fotbalu. Naštěstí pro Portugalce. "Já ho nebrala jako synovce, ale jako syna. Vychovávala jsem ho jako vlastního," vzpomíná dnes Naniho teta. "Sice jsme žili ve špatných podmínkách, často jsme spali v šesti v jediném pokoji a neměli co jíst, ale Nani to zvládal statečně a bojoval o přežití jako dnes bojuje na trávnících. Fotbal mu zachránil život," dodává teta. Svou fotbalovou přezdívku získal podle toho, jak mu říkala jeho starší sestra. A na svou rodinu nezapomíná ani dnes. Své tetě z vděčnosti koupil dům.

Fotogalerie
14 fotografií

Ronaldo pomáhal v začátcích, Ferguson zakázal salta

Nejdřív hrával Nani fotbal jen na ulici, jeho prvním klubem pak byl Real Massamá, kde dostával jídlo a také nějaké ty peníze. Po dvou letech si však talentovaného mladíčka vyhlédli skauti Sportingu Lisabon, kde s velkým fotbalem začínal i Cristiano Ronaldo. Než si mohl Nani dovolit platit za MHD, chodil na tréninky 4 kilometry pěšky. Možná i proto není dodnes na hřišti skoupý na krok.

V Ronaldových stopách šel Nani i nadále. Díky přestupu do Manchesteru United. Setkal se zde jak s Ronaldem, který mu v anglických začátcích výrazně pomohl, tak i samozřejmě s legendárním koučem United Alexem Fergusonem.

Ronaldo však v roce 2009 odešel do Realu Madrid, o to více prostoru se však otevřelo pro Naniho. Spolupráce s Fergusonem však několikrát zaskřípala - a to i v momentě, kdy trenér zakázal Nanimu jeho oslavná salta po vstřelených brankách. Prý ze strachu o Naniho zdraví. Nani se bránil tím, že se akrobatické kousky naučil v mládí při bojovém tanci zvaném capoeira a že se prostě fotbalem rád baví. Jenže protřelý mazák Ferguson věděl, co dělá. Nani si totiž při jednom z pokusů o akrobatické zakončení při tréninku zranil rameno a přišel o mistrovství světa v JAR...

Nani je podobně jako Ronaldo hračička, rád se mazlí s míčem, ale na rozdíl od slavnějšího krajana nedává tolik gólů a šance spíš připravuje. Přesto si své oslavné salto, od kterého neupustil ani po nepříjemné zkušenosti, několikrát za sezonu střihne. A čeští fanoušci doufají, že to nebude při zítřejším čtvrtfinálovém souboji.