V Parku U Vlečky v pražských Komořanech vznikla ojedinělá sousedská aktivita. Místní obyvatel Jiří Kadlec tu totiž vytvořil komunitní skalku. „Na jaře se některým lidem na záhonech kytky rozrostly a vyhazují je, jiní by si je rádi zasadili,“ komentuje Kadlecův počin místostarostka Eva Tylová.
Za vším hledej rekonstrukci
A jak se nápad vůbec zrodil? „V historickém domě na Praze 2, kde máme rámařskou dílnu, probíhá rekonstrukce, při které se vybouralo schodiště z opuky, tak vznikl nápad komunitní banky skalniček. Po dohodě s místostarostkou Prahy 12 Evou Tylovou jsme kameny složili v malém parku v Komořanech, kousek od mého bydliště. Mám dobrý pocit, že kameny, které by jinak skončily ve stavebním odpadu, našly nové využití,“ popisuje pro Blesk zrod myšlenky autor projektu Jiří Kadlec. Jiří pak skalku dokonce se svým kamarádem postavil. Podle jeho slov to zabralo jen pár hodin.
Výměna starých za nové
Princip komunitní skalky je založen na jednoduchém hesle „vydloubni a zasaď“. Kdokoliv tedy bude mít pocit, že se jeho květiny až příliš rozrostly a normálně by je ze své zahrádky odstranil a vyhodil, má nyní jedinečnou možnost poslat rostlinu dál. Ve skalničkové bance si zase na oplátku může vzít rostlinku, kterou ve své květinové sbírce ještě nemá.
Na rozjezd dal Kadlec spolu s dalšími sousedy do skalničkové banky „vklad“ 12 rostlin různých druhů, teď se jen čeká, jestli se nápad mezi místními ujme. „Zatím máme ohlasů málo, ale ty, které jsme dostali, byly všechny kladné. Jedna paní už při realizaci slíbila, že zde nějaké skalničky zasadí,“ dodal.
Pestrost
Praha 12 už v minulosti dbala na druhovou pestrost rostlin v místní zeleni. Dokonce kvůli tomu změnila i způsob seče. Díky této změně mohla na místních trávnících vyrůst pestrobarevná kombinace lučních květin „Již druhý rok jsme v reakci na prohlubující se dopady klimatických změn změnili péči o městské trávníky. Snížili jsme četnost sečí z pěti na tři a výšku seče upravili na 10 cm. Navíc jsme část ploch z některých sečí i vyjmuli s cílem zvýšit schopnost trávníků udržet vodu, snížit prašnost sídlišť a napomoci biodiverzitě. I když byl nový systém náročnější na logistiku a některé procesy nefungovaly okamžitě hladce, změna se osvědčila,“ uzavřelaTylová.