Petře ihned po narození lékaři diagnostikovali Osteogenezis Imperfecta III. typu, což se dá laicky přeložit jako křehkost kostí. Ty jsou tak křehké, že neudrží v žádném případě váhu těla a okamžitě se zlomí. To má za následek, že se kosti deformují, kvůli tomu je Petra i velmi malého vzrůstu. I přes tyto nemalé potíže, které jí život dal do vínku hned od narození, se snaží Petra žít normální život a stavět se k problémům čelem.

Nečekané nástrahy

Petra Dvořáková vystudovala střední ekonomickou školu a nyní pracuje jako účetní. „Jsem ráda, že nemusím jen sedět doma a čekat, až mi přijde invalidní důchod, ale každodenní cestování do práce bez auta je pro mě takřka nemyslitelné,“ vysvětluje. „Nikdy nevíte, jestli bude na stanici metra fungovat výtah a jestli se vůbec dostanu na povrch. S autobusy je to podobné, někdy přijede nízkopodlažní, někdy ne, nebo je plný. Pak se z cesty, která by běžnému člověku zabrala chvilku, stává nechtěné dobrodružství,“ popisuje těžkosti Petra. Proto je pro ni auto nesmírně důležité, částečně je schopné jí nahradit nohy.

Milovnice cestování

Petra auto měla, a protože je také vášnivou cestovatelkou, zvládla se s ním podívat do Francie, Polska nebo Itálie. Nyní se ale tento věrný služebník odporoučel do plechového nebe. „Po cestě do jižní Itálie nám nakonec auto vypovědělo službu úplně. Byl i docela horor se dostat zpátky, bohužel oprava by se už nevyplatila, proto se pokoušíme vybrat peníze na nové,“ vypráví Petra.

Kvůli těžkému a relativně objemnému vozíčku potřebuje Petra i větší auto a byla by nejraději, aby si mohla koupit auto nové, nikoli z bazaru. „Ten vozíček do běžné okávky zkrátka nesložíte, takže potřebujete auto s větším kufrem. Navíc chceme, aby jí auto vydrželo alespoň deset let, proto bychom rádi koupili nové. Nikdo z nás není odborník a nechceme koupit nějaký bazarový šunt,“ popisuje Blesku plány Tomáš Novák z neziskovky Moc díky.

Podaří se peníze vybrat?

I když Petra normálně chodí do práce, na auto ani s příspěvky od státu a invalidním důchodem finančně nedosáhne. „Sbírku jsme spustili už před Vánoci 2019 a tajně jsme doufali, že bychom peníze na Vánoce 2020 mohli Petře předat. Bohužel pandemie koronaviru nám veškeré plány zhatila, a i když do té doby sbírka běžela pěkně, koronavir všechno zastavil,“ říká Tomáš Novák.

Zatím se podařilo na transparentním účtu nashromáždit asi 175 tisíc korun. „Našim cílem je vybrat milion. Vím, zdá se to jako přemrštěná částka, ale je třeba si uvědomit, že Petra potřebuje auto upravené na ruční řízení a také by ocenila výbavu v podobě asistenta parkování, přeci jen se pohybuje s většími obtížemi než zdravý člověk. Budeme velmi rádi, za jakýkoli příspěvek. Nemusí být velký, každá koruna se počítá,“ říká s nadějí Novák.

Fotogalerie
10 fotografií