Jako malé děti jsme si s nadšením s fixami a pastelkami v ruce čmárali po bílém papíru, aniž bychom si lámali hlavu, zda máme talent a řešili, jestli z nás vyroste velikán jako Picasso. Na základní škole však o onu radost řada dětí přijde. Lektorky kreslení a malování Lenka, Monika a Tereza ze Žižkova vybízí k překonání strachu.

Strach ze školy

Často se setkáváme s tím, že touhu kreslit a tvořit v našich studentech zarazila nějaká paní učitelka větou: Tohle ti nejde, takhle se to rozhodně nedělá, ty radši vůbec nekresli,“ popisuje Lenka Trávníčková. Každý z nás má dle nich v sobě chuť vzít si tužku a jen tak si čmárat, jako když nás za to ještě nikdo nehodnotil.

„Když člověk znovu po letech kreslí, získá opět znovu sebedůvěru. Naučí se opět základní techniky a zjistí, že jeho kresby nejsou vůbec špatné," vysvětluje Monika, jak takové tvoření funguje také trochu jako terapie.

Každý může a umí kreslit, jen to u některých chce delší čas, osvojit si základy kresby, naučit se, jak funguje perspektiva, začít vnímat různé odstíny barev a jak spolu ladí,“ dodává s tím, že vždycky je potřeba individuální přístup - ať je žákovi deset, nebo padesát. I proto doporučují vybírat si kurzy dle množství účastníků a času, který vám může lektor osobně věnovat.

Noví přátelé i relaxace

Nové koníčky (a i ty staré, ke kterým se člověk vrací po letech), dávají dle Lenky, Moniky a Terezy možnost potkat nové přátele, rozšířit si znalosti, objevit novou radost nebo najít nový způsob relaxace. „V pozdějším věku mají lidé obvykle čas věnovat se všem těm věcem, které předtím odkládali, a my víme, že to malé nesmělé ,když já jsem to naposledy zkoušel na základní škole' může vést k nádherným výsledkům a rozzářeným očím," říká Tereza v narážce na řadu „žáků“ pokročilého věku, kterých se v novém roce hlásí na kurzy čím dál víc. 

Nejčastěji prý kurzy kreslení a malování vyhledávají ženy - maminky, které již mají odrostlejší děti, a prostřednictvím lekcí se znovu vracejí ke svým oblíbeným činnostem. „Zajímavé také je, že v pozdějším věku se k malování vrací mnohem více mužů a jsou v něm opravdu šikovní," tvrdí Lenka.

Malířky ze Žižkova

Monika, Tereza i Lenka učí Pražany kreslení a malování už několik let. Nyní si otevřely ateliér na Žižkově v Přibyslavské ulici, kde pořádají jednodenní i semestrální kurzy. Monika se mimo učení věnuje tvorbě vlastních obrazů, zejména z cest. Tereza zase miluje na umění možnost objevování nových technik malby a kresby. Lenka si zase nejvíce užívá pozorování toho, jak malují jiní.

Fotogalerie
17 fotografií