Ocenění In memoriam Spící srdce v devátém ročníku ankety získal německý pinč Deny. Jeho páníček Michal Koreň (28) z Ostravy si jen těžko dokáže představit, že by dneska žil, nebýt malého trpělivého, statečného a láskyplného pejska. Michal neměl v dětství na růžích ustláno. Táta byl těžký gambler, alkoholik a násilník. Michal se musel dívat na to, jak bije mámu. Když mu bylo pět, rodiče se rozvedli, protože otec prohrál jejich byt v automatech.

Pak bylo chvíli líp, ale složitý život nakonec strhl k pití alkoholu i Michalovu matku. I ona se zadlužila a znovu přišli o střechu nad hlavou. „Byla to velká noční můra,“ vzpomíná. V jedenácti letech dostal svého vysněného pejska Denyho. Zastoupil všechny ty, kteří ho měli chránit, milovat a vychovávat. „Když mi bylo nejhůř a uvažoval jsem i o tom, že by bylo nejlepší se vším skoncovat, pomohl,“ říká s vděčností.

Takových situací bylo v Michalově životě mnoho. Jedna za všechny: „Matka ožralá, napadl mě její přítel. Třískl mi dveřmi o obličej, ulomil mi zub. V tu chvíli byl Deny nenahraditelná psychická podpora. Neumím si představit, že bych bez něj pokračoval v takovém životě,“ vypráví Michal. Deny jako typický pinč se navzdory své pětikilové psí postavě stavěl na obranu svého páníčka proti velkému chlapovi. „Byl odvážný, ale šanci ubránit mě neměl. Důležitá pro mě byla psychická podpora. Mohl jsem ho obejmout, vybrečet se u něj. Někdy byl možná až chudáček, pořád jsem ho tiskl,“ líčí Denyho oddanost Michal.

Vzkaz do nebe

Po boku stál Deny Michalovi věrně 17 let. Letos v lednu odešel do psího nebe. Bylo to poprvé, kdy svému páníčkovi nepřinesl úlevu a radost. „Naučil mě milovat, odpouštět a tolerovat. Denisku, jestli mě slyšíš, děkuju za všechno a doufám, že se ještě někdy setkáme,“ vzkazuje Michal svému oceněnému příteli.

Anketu Statečné psí srdce vyhlašuje každoročně časopis Psí kusy ve spolupráci se záchranářským magazínem Rescue report. Zvířecí vítězové jednotlivých kategorií automaticky postupují do nominace na prestižní ocenění Zlatý záchranářský kříž. Do desátého ročníku ankety bude možné navrhovat psí kandidáty od ledna do konce února příštího roku.

Fotogalerie
5 fotografií