Pokud se v průběhu týdne vypravíte do některého z kostelů v centru, může se zdát, že mezi kolemjdoucími nevzbuzují dostatečný zájem. Jako by kostely nebyly pro Pražany dostatečně zajímavé, zatímco supermarkety a obchodní centra praskají ve švech.

Dle kněze Michala Němečka to je jen zdání na první pohled. Kostely prý nejsou tak opuštěné, jak se může jevit. „Spíš záleží, kam a kdy vyrazíme. Když půjdu do centra, kde skoro nikdo nebydlí, ale historicky je zde nejvíce kostelů, najdeme bohoslužby typické pro určité hnutí, řád, spiritualitu,“ vysvětloval kněz.

Kobylisy vedou

Také v centru však narazíte v týdnu na kostely, které praskají ve švech. „Například když přijdu v neděli na bohoslužbu k Juanovi Provecho, tak na tu v anglickém jazyce v 11:00 je plno. Stejně tak na české v 9:30,“ sdělil kněz. Nejvíce jsou v neděli naplněné kostely v oblasti sídlišť - například Lhotka (kostel Panny Marie Královny) nebo Chodov (Komunitní centrum Matky Terezy). Asi nejvíce lidí najdete v Kobylisích (kostel sv. Terezie od Dítěte Ježíše), kde narazíte i na celou kapelu s kytarami. „V některých místech tedy nevíme, jak kostel zvětšit, aby se lidé vešli,“ těšil se Němeček.

Kam na varhany?

To, že se vypravíte do nejbližšího kostela, ve kterém vám nesedne kázání, podle kněze neznamená, že bychom měli na tato duchovní místa zanevřít. „Přiznávám ovšem, že pro neznalého nemusí být tak snadné tušit, jak najít to, co právě jemu vyhovuje,“ uvedl Němeček. Například show v podobě gospelů však v metropoli stále nemáme. Navíc se ukazuje, že Pražané holdují zejména vážným tónům varhan. Na ty je možné vyrazit na Strahov či na Břevnov ke sv. Markétě, kde dle Němečka narazíte na překrásnou hudbu a skvělé varhaníky.

Dnes je to v komunitě katolických křesťanů spíš tak, že lidé jsou vázáni na určité společenství lidí, a proto přichází do určitého kostela. Nehledají jen gospely nebo nějakou show. Spíš chtějí lidské vztahy, vazby na přátele, další aktivity a nejen bohoslužby. A někteří lidé tak trochu putují za konkrétními kněžími. A my ostatní kněží to nemáme moc rádi,“ smál se Michal Němeček a dodal: „Líbí se jim styl, forma kázání. Kdo se v Praze pohybuje nějakou chvíli a rozkouká se po kostelích, kde to jak funguje, najde si místo, které mu sedne.“

Netradiční bohoslužba

Pokud hledáte netradiční místo pro bohoslužbu, máme pro vás tip na závěr. V šesté městské části objevíte v Kolejní ulici kostel sv. Vojtěcha. Tamější místo zničili komunisté, když z něj udělali kulturní dům. Přesto v něm tepe život. „Ale nechoďte tam v létě, to jsou všichni na chalupách, venku. Přijďte tak mezi listopadem a dubnem. Anebo se stavte na Spořilově u svaté Anežky. Myslím, že málokdo ve skutečnosti tuší, jak dnes vypadá běžná mše v živém společenství,“ radil na závěr kněz Němeček.

Fotogalerie
19 fotografií