Když český národ vítal hokejové vítěze z Nagana na Staroměstském náměstí, zasahoval Martin Kavka u svého zatím nejrozsáhlejšího požáru, a to na střeše České národní banky, která přesně v tu dobu roku 1998 hořela. „Celý objekt se rekonstruoval a na střeše vyměňovali dělníci krytinu. Právě v tom místě došlo k požáru. Škody tohoto neštěstí byly podle památkářů nevyčíslitelné, protože se zřítil jeden z historických lustrů,“ vzpomíná vyšetřovatel.

Toto úterý 8. května jsme také oslavovali – výhru nad Švýcarskem na hokejovém MS v Dánsku, ovšem ani tentokrát Martin Kavka nefandil. Prodíral se plameny, které pohltily halu v Praze-Hostivaři.

V plamenech

Jeden z největších požárů za posledních několik let vedl až k vyhlášení zvláštního stupně poplachu. Jelikož hrozilo zřícení konstrukce haly, vyžádal si velitel dokonce vrtulník Letecké služby Policie ČR s bambi vakem a odhadem na místě zasahovalo bezmála 200 profesionálních a dobrovolných hasičů. Krom nich ale k požáru vyrazil také vyšetřovatel Martin Kavka.

Byl tak rozsáhlý, že se dovnitř nedostali hasiči ani vyšetřovatelé. To ale neznamená, že v takové situaci vyšetřování neprobíhá. Ptáme se zasahujících kolegů, kde přesně hoří, a na další věci, které nám při stanovení příčiny pomohou,“ říká. Vyšetřovatel také zjišťuje další okolnosti od svědků nebo od majitele budovy.

Běžně ale vyšetřujeme během hašení mezi plameny. Máme stejné oblečení, vybavení i výcvik jako zasahující hasiči. Jsme tedy i ve stejném ohrožení. Je to výhoda oproti policistům, kteří mohou místo ohledávat až po uhašení,“ prozrazuje s tím, že tak získávají i poznatky, jak se požár šířil a podobně.

Ohnisko

Nejdůležitější je pro ně najít kriminalistické ohnisko – místo, kde oheň vznikl. „Veškeré informace potom zpracujeme a předáme ve formě odborného vyjádření. Policie pak dál rozhodne, jak bude případ klasifikovat. Pokud jako trestný čin, tak si ho kompletně přebírají, pokud jako nedbalost, vrací to k nám a my to řešíme nějakou sankcí. Technické závady řešíme pouze my, hasiči. Ovšem přesněji popisovat náš postup při vyšetřování nemohu, abych tím nedával návod případným žhářům,“ říká Kavka.

Nejčastější příčiny

Podle něj je nejčastější příčinou požárů nedbalé chování lidí. A potom následují technické závady. „Ještě jsou tam speciální případy, kam se řadí třeba úder blesku,“ dodává s tím, že v domácnostech bývá často velký problém opotřebovaná elektroinstalace.

Doporučujeme lidem, aby si po nějaké době – ideálně každý rok – nechali zkontrolovat zásuvky a elektřinu od revizního technika. Lidé často také zásuvky přetěžují. Ovšem ze špatně zastrčených přístrojů nebo nezašroubované žárovky požár vzniká výjimečně.

Lidé ztěžují práci

A jako další preventivní opatření by měli lidé odstranit veškerý hořlavý nábytek z chodeb bytových domů. Ty slouží jako únikové cesty a při požáru by mohly různé botníky a skříňky znesnadňovat jak útěk, tak práci hasičů. Ke všemu jsou navíc dalším šiřitelem požáru.

Lidé nám ztěžují práci i tím, že lžou ohledně faktů týkajících se vzniku požáru,“ říká Kavka, jenž je otcem dvou dospívajících synů (17, 19), které se snaží vést k upřímnosti a přenášet na ně své poznatky z práce, aby se doma vyvarovali katastrof.

Dobrý nápad

Ani jeden ze synů Martina Kavky se jako hasič živit nechce. „Starší syn maturuje a bude z něho výpravčí na železnici. Druhý studuje elektrotechniku,“ prozrazuje Kavka a přiznává, že ani on po tomto povolání netoužil.

Po maturitě jsem šel na vojnu a pak jsem dělal chvíli v soukromé firmě. Jednou jsem potkal známého a on mi říkal, ať zkusím dělat hasiče. Aniž bych o tom něco věděl, přišlo mi to jako dobrý nápad a zavolal jsem pražským hasičům. Byla to náhoda, ale zrovna nabírali nové členy. Prošel jsem veškerými testy, a to je celý můj příběh,“ vzpomíná.

Náročný výcvik

Dva roky zasahoval jako hasič, pak ale přišla nabídka na vyšetřovatele příčin požárů a Martina Kavku to zaujalo natolik, že se rozhodl projít náročným výcvikem. „Musel jsem si dodělat vysokou školu v Brně – chemickou fakultu, prošel jsem si několika náročnými kurzy, ale vyšetřovatelem jsem se stal až po několika letech, kdy jsem posbíral zkušenosti,“ podává výčet toho, co musel překonat.

Dnes jako vedoucí vyšetřovacího týmu jezdí už jen k požárům, kde škoda přesahuje milion. Ovšem na telefonu je neustále, protože pracuje též jako tiskový mluvčí hasičů Praha.

Kočka na sporáku

Ono je ale jedno, zda vyšetřujete velký, či malý požár. Sice v bytě najdete jeho ohnisko snadněji než ve velké hale, ale postup je stejný,“ podotýká a přidává zkušenost s bizarním případem, který je ale také varováním.

Někdy se třeba stane, že příčinou požáru je kočka, která si sedla na varnou desku a dlouze mačkala dotykový panel. Tím rozehřála plotýnku. Když pak něco na sporáku necháte, ihned to začne hořet.

Hostivař

Nakonec by bylo dobré si říct, jak to dopadlo v Hostivaři. „Nasbírali jsme materiály, které jsme potřebovali na zjištění příčiny a předali výsledky policii,“ řekl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Policie případ vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti.

Podle deníku E15 areál vlastní společnost, jejímž majitelem je J. Monsport – osobní advokát podnikatele Speychala, obviněného společně s dalšími za zkrácení daní nejméně o 850 milionů korun. Na místě vyhořelých hal chce majitel údajně vybudovat obchodní a industriální areál, pro který už shání nájemce.

STATISTIKY

V roce 2017 bylo v ČR zaznamenáno 16 249 požárů, z toho 1936 v Praze.

Fotogalerie
86 fotografií

Video: V plamenech jí zahynuly tři děti. Policie z požáru obviňuje matku

Video
délka: 01:42

V plamenech jí zahynuly tři děti. Policie z požáru obviňuje matku tv Joj