Jiří je bez stálého bydlení už deset let. O střechu nad hlavou přišel poprvé z důvodu krachu manželství a následného rozvodu. Byt tehdy přenechal své ženě a dětem.  Jednu dobu žil po ubytovnách. V momentě, kdy přišel o stálý příjem kvůli vyhazovu z práce, se ocitl na ulici. Od té doby žije v Praze 11 ve stanu, kde přečkává i dlouhé zimy. 

Díky pilotnímu projektu Stůl pro jednoho dostal opět chuť do života. Pravidelné obědy mezi běžně pracujícími ho vytrhly z pocitu, že nepatří do běžné společnosti. Právě vytržení ze skupiny plné beznaděje a syndromů vyhoření napomohlo k tomu, že Jiří zase po letech dostal chuť pracovat. 

Pan Jiří je v projektu přes čtyři měsíce. Dochází do restaurace v Praze 2, kde dostává od pondělí až do neděle teplé jídlo jako každý jiný zákazník. „Chutná mi naprosto vše, co je teplé. Zrovna včera jsem měl výborné lasagne, dnes se nechám překvapit,“ prozradil s úsměvem a pokorou. V podniku k němu nepřistupují jako k méněcennému a ani se od něj nikdo neodvrací. Na první pohled byste ho nerozeznali od jiného zákazníka.

Stůl pro jednoho je dobročinný projekt, který sdružuje pražské restaurace, které pravidelně rozdávají bezdomovcům jídlo zdarma
Stůl pro jednoho je dobročinný projekt, který sdružuje pražské restaurace, které pravidelně rozdávají bezdomovcům jídlo zdarma
Autor: Eva Fornálová

Pomoc navrátit se do života

Když jde člověk mezi lidi, musí o sebe alespoň trochu dbát. Za těch pár měsíců mi to pomohlo znovu se začlenit do běžné společnosti,“ těší se Jiří, který v posledních týdnech dostal hned dvě nabídky práce.

„Sice jde jen o brigády, ale i tak mám radost. Dostal jsem možnost zametat chodníky a druhá nabídka obnáší mytí výloh,“ říkal s radostí muž, kterého byste za bezdomovce rozhodně nepovažovali.

Co je to Stůl pro jednoho?

Stůl pro jednoho je projekt, který sdružuje pražské restaurace, které nabízí lidem na ulici jídlo zdarma. Každý podnik má tak svého člověka, který pravidelně dochází na porci teplého jídla denně. Nají se mezi dalšími lidmi - jen s tím rozdílem, že z podniku odchází bez placení.

Fotogalerie
9 fotografií