Nový starosta Prahy 12 Milan Maruštík (ANO) do kanceláře usedl 23. listopadu. Nejednalo se o žádné zemětřesení v pražské komunální politice, šlo naopak o domluvené »střídání stráží« v rámci koaliční smlouvy. „Není rozhodující, kdo v týmu sedí vepředu, když tým funguje,“ okomentoval tuto situaci Milan Maruštík.

Samotná kancelář je podle jeho slov ještě nezabydlená a stále se doplňují další drobnosti. Přesto už starosta Maruštík stihl přeorganizovat nábytek tak, aby mu lépe v jeho práci vyhovoval.

I za tuto krátkou dobu si starosta Prahy 12 do svého nového pracoviště přinesl něco svého. „Mám tady dvě věci už z předešlé kanceláře. Vždy, když jsem někde pracoval, snažil jsem se mít u sebe nějakou věc, která je moje, abych měl lepší pocit,“ vysvětluje Milan Maruštík.

Grafický design dětských výkresů

Jedním z těchto vlastních předmětů je dvojice plakátů, které v kanceláři visí na stěně. Jedná se o grafické zpracování upoutávky na tradiční Den země, který letos 25. ročníkem v Praze 12 oslavil čtvrt století existence.

Plakáty Dne země, které graficky navrhoval sám starosta Milan Maruštík.
Plakáty Dne země, které graficky navrhoval sám starosta Milan Maruštík.
Autor: Daniel Vitouš

„V předešlé funkci jsem měl v kompetenci životní prostředí. Přišel jsem s myšlenkou, že by se o ty plakáty měly postarat děti, které vytvoří kresby, a my symbolicky za Prahu 12 vybereme dvanáct nejlepších výkresů, ze kterých udělám plakát,“ vypráví Milan Maruštík.

Tím také starosta prozradil svou specializaci, kterou je fotografie a grafika. „Tady na stěně jsou tedy plakáty dvou posledních ročníků. Je tu navíc na zdi připravené místo na dva další, které nás čekají,“ prozrazuje Milan Maruštík.

Křeslo si koupil z nadsázky

Druhou věcí, která se starostou Prahy 12 putuje napříč kancelářemi, je takzvané křeslo pro hosta. Nábytek si kdysi koupil z recese.

„Byla to první věc, kterou jsem si sem na radnici pořizoval, když jsem přišel. Nastaly tehdy zmatky, že jsem si nechal do kanceláře instalovat poličku, a už se na sociálních sítích objevovaly narážky, že si zařizujeme kanceláře nábytkem na míru. Řekl jsem si, proč bych si sem tedy nemohl pořídit vlastní křeslo za své,“ vypráví s úsměvem Milan Maruštík.

Výsostné křeslo pro hosta, které se starostou Maruštíkem putuje napříč kancelářemi.
Výsostné křeslo pro hosta, které se starostou Maruštíkem putuje napříč kancelářemi.
Autor: Daniel Vitouš

Rituál v kanceláři má starosta Prahy 12 jeden jediný: ranní kávu, bez které nedá ani ránu. „Piji bílou kávu a velký hrnek, žádné malé espresso. Je to můj největší rituál. Když přijdu do práce, musím si doopravdy dát to kafe,“ popisuje starosta.

Samotný starostův stůl návštěvníka kanceláře nepřekvapí. Jedná se o standardní pracovní plochu, kterou byste od předního úředníka pražské městské části očekávali. Také zbytek vybavení místnosti, tedy jednací stůl se židlemi a sedací souprava, odpovídá tomuto trendu.

Obrazy odhalily starostovu zálibu

Kancelář starosty Prahy 12 zdobí na stěnách další dva obrazy. Jeden z nich je fotografie, která dominuje celé místnosti. Vyobrazuje ženu, která sedí ve lnu. „Proto se jmenuje Lenka. Když se podíváte šikovně, je z toho lnu vytvarované srdíčko. Obraz je původní, patří ke kanceláři. Pokud se nepletu, je to Taras Kuščynskyj,“ naráží starosta Prahy 12 na již zesnulého českého fotografa. „Pro mě jako fotografa je velkou ctí, že mohu sedět pod fotkou kolegy,“ dodává k obrazu Maruštík.

Dominantní obraz z fotografie za stolem starosty Prahy 12.
Dominantní obraz z fotografie za stolem starosty Prahy 12.
Autor: Daniel Vitouš

Druhý obraz symbolizuje hodiny a ozubená kolečka, která je tvoří. Jak starosta prozradil, pro hodiny má slabost. „Je to jakási symbolika, která mě provádí životem. Tento obraz jsem sem umístil, aby kancelář nepůsobila prázdným dojmem,“ uzavírá Milan Maruštík.

Prohlédněte si kancelář starosty Prahy 12:

Fotogalerie
9 fotografií