Podle ředitele finančního výboru Prahy 1 a zastupitele za TOP 09 Giancarla Lambertiho se Praha 1 musela ujistit, že neporuší zákon a že je možné nelegální stavby odstranit. Zařídit by to měla Technická správa komunikací (TSK). „Řešila se voda, přípojky, elektřina a další věci. Nyní jsme v kontaktu s generálním ředitelem Technické správy komunikací Filipem Hájkem. Řeší se doladění posledních věcí a nastavení konkrétního termínu pro odstranění,“ sdělil Lamberti Radiožurnálu.

Video
Video se připravuje ...

Odstraňování nelegálních zahrádek na Staroměstském náměstí. (25. září 2024) Blesk.cz - David Malík

Ve středu 25. září ráno pak na Staroměstském náměstí začal šrumec - na místo dorazily kolem páté dodávky i strážníci Městské policie Praha a začalo odstraňování nelegální stavby. Podle informací serveru se Praha 1 domluvila s TSK, že se o odstranění postará. „Provoz těchto zahrádek měl do 31. prosince 2023 řádné povolení ke zvláštnímu užívání pozemní komunikace. Po tomto termínu se situace změnila, a proto bylo v roce 2024 zahájeno správní řízení o odstranění nepovoleného záboru. Řízení vedlo k tomu, že bylo nařízeno odstranění těchto předzahrádek, přičemž se současně řeší i sankční řízení za nepovolené užívání,“ uvedla mluvčí Prahy 1 Karolína Šnejdarová.

Magistrát provozovateli letos v květnu zaslal výzvu k vyklizení pozemku, po které následovala série kontrolních opatření, která udělalo několik odborů městské části Praha 1. Provozovatel na to však nereagoval. Nakonec proto k vyklizení přistoupila TSK. „Odbor dopravy Prahy 1 v této věci jednal v souladu s procesními postupy, které jsou v takových případech nezbytné. Bohužel, některé kroky nelze urychlit, a to zejména v kontextu administrativních a právních postupů, které je nutné dodržovat,“ dodala Šnedarová.

Vedení Prahy 1 uvedlo, že výše zmíněný postup povede k odstranění nepovolených záborů na Staroměstském náměstí a zároveň poslouží jako precedens pro další obdobné případy, které bude radnice řešit. Radnice si zároveň vyžádala stanovisko ministerstva dopravy, zda existuje rychlejší postup, než ten uvedený.

Městská policie byla z rozhodnutí příslušného odboru městské části požádána TSK o asistenci při odstraňování nepovolených restauračních zahrádek. Úkolem strážníků je dohled nad veřejným pořádkem a zajištění bezpečnosti,“ řekla Blesku mluvčí strážníků Irena Siefertová. Zhruba ve 12:00 pracovníci velkou část konstrukcí odstranili a prostor kolem zahrádek ohraničili.

60 korun za metr čtvereční

Za zábor jednoho metru čtvereční se v centru Prahy platí 60 korun za den. Podle serveru mají některé předzahrádky na Staroměstském náměstí zhruba 420 čtverečních metrů, což by vycházelo na více než 25 000 korun denně. Server ale rovněž upozornil, že firma K.V.P. Gastro měla smlouvu na pronájem 244 čtverečních metrů a poplatek byl tak ve skutečnosti nižší.

Podle mluvčího magistrátu Víta Hofmana byla společnost K.V.P. Gastro vyzvána, aby uhradila smluvní pokutu za to, že prostor po výpovědi z nájmu nevyklidila. „Smluvní pokuta je stanovena při porušení této povinnosti na částku 10 tisíc korun denně,“ uvedl mluvčí. Výpověď firma dostala 14. června 2022, pokuta by tedy nyní měla činit více než osm milionů korun.

iRozhlas.cz upozornil, že K.V.P. Gastro má anonymní akcie a jméno vlastníka nelze dohledat ani v Evidenci skutečných majitelů. Na žádost o vyjádření nikdo z firmy nereagoval.

Kultivace veřejného prostranství

Předchozí pražská koalice prosadila v roce 2022 novou koncepci předzahrádek. Vymezuje, kde město může prostor pro tento účel pronajmout a kde naopak musí nechat volný průchod. Cílem bylo zlepšit průchod Královskou cestou.

Z Lambertiho popudu se minulý rok uskutečnilo mapování více než tisícovky záborů. Výsledky šetření podle něj minimálně zakládají podezření, že řada podnikatelů v centru metropole se platbám městské části za využití prostoru vyhýbá. Zastupitelstvo městské části proto loni v listopadu pověřilo starostku Terezii Radoměřskou (TOP 09) a tajemníka úřadu Františka Dvořáka, aby problematiku řešili.

Fotogalerie
39 fotografií