Jedenáctý červenec 1894 byl dnem, kdy byla tato stavba zkolaudovaná přesně na tomto místě," řekl v roce 2022 ředitel NTM Karel Ksandr. Poprvé v provozu byl kolotoč o dva roky dříve, stál na Královských Vinohradech, které v té době nebyly součástí hlavního města. Majitel pak rozhodl o přesunu na Letnou, která tehdy byla cílem odpoledních nedělních výletů Pražanů.

Kolotoč byl podle ředitele plánován na 20 let. Až do roku 2004, včetně doby socialismu, ji vlastnil soukromník, rodina, která ji koupila ve 30. letech. Jeho zachování do dnešní doby podle Ksandra zachránila v 90. letech rekonstrukce střechy, kterou zatékalo.

Nedávná rekonstrukce stála zhruba 23 milionů korun, z toho 7,6 milionu opravy 19 koníků z pravé koňské kůže a tří rytířských brnění, která stojí uprostřed. Muzeum kolotoč v roce 2004 koupilo za 1,5 milionu Kč.

Od listopadu 1991 je kolotoč chráněn jako nemovitá kulturní památka

Ještě starší kolotoč od italských majitelů se do září 2022 točí na pražském Petříně nedaleko rozhledny. Jeho věk se odhaduje na zhruba 200 let. Podle některých pramenů se jeho výroba datuje už na konec 17. století. Zahrál si i v několika filmech jako třeba ve snímcích režiséra Paola Sorentina.

Fotogalerie
58 fotografií