Pátek 19. července 2024
Svátek slaví Čeněk, zítra Ilja
Polojasno 28°C

Zeman na dovolené bez Ivany: Bývalá první dáma je po operaci! A chystá se na vnouče?

Autor: M. Nový, T. Černík, lbp - 
10. července 2024
05:00

Bývalý prezident Miloš Zeman v úterý opět brázdil vody rybníka u Nového Veselí na Vysočině ve svém člunu. Pro Blesk zavzpomínal na časy, kdy toho ještě v plavidle projel více, i na svá léta v politice, rozpovídal se i o svých dalších plánech na léto. Pochvaloval si své momentální zdraví i stav svého Challengeru 300. Na dovolenou vyrazil bývalý prezident bez manželky Ivany.

Na Vysočině, kde pobývá u svého přítele a podnikatele Gabriela Večeři u Velkého Meziříčí, už Zeman podle svých slov plánuje zůstat jen pár dní. „Mám totiž krásný dům v Lánech s krásnou japonskou zahrádkou, mám tam i skvělou péči, takže tady budu jen nostalgicky vzpomínat a ve svém domě v Lánech pak budu naplno žít a pracovat,“ řekl Blesku. 

Léto ale tráví i četbou. Zmínil například knihu bývalého amerického ministra zahraničí Henryho Kissingera. „Čtu několik věcí, například teď dočítám Kissingerův portrét nejvýznamnějších osobností, které Kissinger v životě potkal,“ prozradil.  „Jsem pravidelným čtenářem Bible, ale vzal jsem si také mezi své knížky, ke kterým se vracím, knižní vydání her Divadla Járy Cimrmana, které je moje oblíbené. No a další a další, jsou to i životopisy a historické nebo politologické práce. Bohužel beletrie mě už zdaleka neláká tak, jako mě lákala v mládí a dospělosti,“ doplnil bývalý prezident. 

Řeč byla i o někdejší první slečně, Zemanově dceři Kateřině. „No, tak to se musíte zeptat jí,“ odpověděla bývalá hlava státu na dotaz, zda se brzy nestane dědečkem. „Ale pokud vím, vede se jí v Barceloně dobře a je spokojená,“ doplnil.

Zemanovi prý jeho léta na Hradě ani ve Strakově akademii nechybí. „Politika je sice droga, ale každé drogy se můžete při nějakém úsilí zbavit. Já se nezbavuji toho, abych se veřejně vyjadřoval k politickým otázkám, ale to ještě neznamená, že jsem politicky aktivní. Spíše to znamená, že jsem sklouznul do role, kterou jsem kdysi u jiných kritizoval a která se jmenuje politický komentátor,“ vysvětlil svůj současný vztah k dění na politické scéně. 

„Já to pokládám za daleko přirozenější, než kdyby hnutí ANO setrvávalo v té dosavadní frakci Renew, protože tam by bylo i se stranami, s nimiž programově příliš nesouvisí,“ okomentoval Zeman zapojení opozičního hnutí do nové frakce Patrioti pro Evropu. „Já pokládám v současné době Viktora Orbána za nejvýznamnějšího a zejména nejaktivnějšího evropského politika a přeji mu v jeho snažení úspěch,“ doplnil k nové frakci i „mírové misi“ šéfa maďarské vlády. Její součástí podle Zemana není jen současná »tour Kyjev-Moskva-Peking-Washington«, ale i březnová návštěva u amerického exprezidenta Donalda Trumpa. 

Miloš Zeman se rozpovídal i o milosti, kterou jako prezident udělil Jiřímu Kajínkovi. Ten mu totiž přišel osobně poděkovat na křest knihy Spiknutí. Zeman se s bývalým vězněm setkal vůbec poprvé. „Řekl jsem mu, že jsem měl informace o tom, že ten jeho proces byl poněkud pochybný, a zeptal jsem se ho, zda bude žádat o obnovu řízení. On říkal, že bude, tak uvidíme, jak to dopadne,“ řekla bývalá hlava českého státu. 

Na své zdraví si exprezident nestěžuje. „Ale slouží, jen poslední čtvrtinu (plavby - pozn. red.) jsem poprosil kolegy z ochranky, aby mě zapojili za svůj člun, a tu poslední čtvrtinu už jsem si nechal pomoci, protože se mně na dlaních začaly tvořit mozoly od toho veslování,“ odpověděl na otázku související se zdravím. Nebál se ani o kondici svého plavidla. „Ten člun je stejně vytrvalý jako já, a jestliže jsem se nepropíchl já, nepropíchne se ani ten člun,“ zažertoval Miloš Zeman. 

„Hlavně jsem vzpomínal na doby, kdy jsem měl více síly v rukou, no, a mohl jsem toho více projet,“ rozpovídal se bývalý prezident a premiér o krásách místního rybníka. „Ten rybník má 90 ha a má takové zálivy, krásné lesnaté, tak tam jsem se dneska už nedostal,“ řekl.

Bývalý prezident je na chalupě v doprovodu zdravotní sestry Nikoly a členů ochranné služby minimálně do druhé části tohoto týdne. Manželka Ivana ho nedoprovází, protože je stále v rekonvalescenci po operaci očí. Do kanceláře se vrátí v druhé části měsíce.

Před odjezdem na chalupu dokončil Zeman na psacím stroji svoji vzpomínkovou knihu Prezidentský úděl, která vyjde letos na podzim, kdy oslaví 80. narozeniny. Společně ji pak představí na turné po Česku s autory knihy Spiknutí Lubošem Procházkou a Radimem Panenkou. Termíny a místa zastávek turné zatím Zeman se svým týmem dolaďuje. 

Video  Miloš Zeman opět vytáhl oblíbený gumový člun. Exprezident se vydal na letní plavbu  - Blesk - Maxmilián Nový
Video se připravuje ...

sekebo ( 16. července 2024 05:09 )

Po těchto premiérech budeme dohánět Rakousko v platech minimálně 100 let. Skoro nic nezůstalo českého. 👎

9876543 ( 11. července 2024 13:09 )

Nelžu, vycházím z toho, když prezident Zeman mluvil o klokáncích, tak nikdy nezmínil svojí ženu..Vždy říkal že klokany finančně podporuje.

Miroslav Miki ( 11. července 2024 10:15 )

👍 👍

Raz Dva ( 11. července 2024 00:17 )

👍 taky to tak vidím. Ivana maká, má svou práci, nežili spolu už dlouho, v Lánech problém nevidím.

Raz Dva ( 11. července 2024 00:12 )

Ale hrnec, o ně se starala Zemanová. Nemusíš ji mít ráda, ale nelži. 👎

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa