Pietní happening na Karlově mostě uspořádala organizace Člověk v tísni. „Je to symbolické. Lidé, kteří procházejí z východu na západ, se setkávají s příběhy těch, kteří přišli při pokusu překonat železnou oponu o život,“ řekla mediální koordinátorka vzdělávacího programu Jeden svět na školách Aneta Šebková. Studenti podle ní představili procházejícím pouze krátké verze příběhů obětí, jejich celou verzi lze nalézt na webu.

Podle historiků bylo z politických důvodů po roce 1948 popraveno kolem 250 lidí. Nejméně 4500 lidí pak zemřelo ve vězeních a lágrech v důsledku umučení nebo špatných životních podmínek.

V hlavním městě se politici památce těchto obětí dopoledne poklonili u pomníku Horákové vedle Poslanecké sněmovny a pomníku obětem komunismu na Újezdě. Hodinu po poledni se uskuteční tradiční vzpomínková akce v areálu pankrácké věznice, kde byla Horáková popravena 27. června 1950. Spolu s ní tam byli v tento den popraveni po vykonstruovaném procesu i právník Oldřich Pecl, štábní strážmistr SNB Jan Buchal a novinář Záviš Kalandra.

Z piet mimo hlavní město se jedna uskutečnila dopoledne v Malé pevnosti Terezín, kde Horákovou jako účastnici protinacistického odboje věznilo za druhé světové války gestapo.

Video
Video se připravuje ...

Milada Horáková – jedna z největších českých hrdinek a oběť brutálního montrsprocesu Videohub

Fotogalerie
5 fotografií