Pondělí 14. října 2024
Svátek slaví Agáta, zítra Tereza
Oblačno 12°C

74 let od popravy Milady Horákové: „Nikdy nezapomeneme.“ Fiala a další vzpomínají na oběti komunismu

Aktualizováno -
27. června 2024
09:47
Autor: ČTK, Mii - 
27. června 2024
07:11

Lidé v Česku si dnes připomenou 74 let od popravy političky Milady Horákové ve vykonstruovaném procesu komunistického režimu a uctí památku i dalších popravených, umučených a vězněných z politických důvodů. V Praze se pietní akty při příležitosti dnešního Dne památky obětí komunistického režimu uskuteční na Újezdě nebo v pankrácké věznici, kde byli političtí vězni popravováni. Vzpomínat se bude také v Plzni, Kutné Hoře nebo v Malé pevnosti v Terezíně na Litoměřicku.

Památku Horákové dnes symbolickou minutou ticha uctili u jejího památníku v Praze na Malé Straně představitelé Senátu. Místopředseda Senátu Jiří Drahoš (za STAN) spolu s předsedou senátního výboru pro lidská práva Jiřím Růžičkou (za TOP 09) položili k památníku květiny svázané stuhou v národních barvách. Bronzový pomník zobrazuje řečnický pult s mikrofonem, na němž sedí skřivánek jako symbol svobody a svobodného projevu. Pult je umístěn na kamenné desce se slovy, která Horáková údajně pronesla před popravou.

„Před 74 lety byli popraveni po vykonstruovaném procesu Milada Horáková, Jan Buchal, Oldřich Pecl a Záviš Kalandra. Dnes si připomínáme nejen jejich hrdinství, ale i statečnost tisíců dalších, kteří obětovali své životy v boji za svobodu a spravedlnost. Opravdu STAČILO!“ napsal ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN), který tím zmínil koalici, ve které letos kandidovala KSČM do Evropského parlamentu.

Premiér Petr Fiala (ODS) připomněl, kolik lidí bylo během komunistického režimu popraveno. „V Československu bylo od roku 1948 popraveno 248 lidí, a mnohonásobně více občanů zahynulo v internačních táborech, vězeních nebo při pokusu o překročení státních hranic,“ napsal Fiala na síti X.

„Nikdy nezapomeneme. Žít v demokracii není samozřejmost,“ navázala bývalá ministryně pro vědu a výzkum Helena Langšádlová (TOP 09).

Přísné zhodnocení přidal poslanec KDU-ČSL Ondřej Benešík. „Komunistický režim byl brutální, zákeřný i paranoidní. Likvidoval domnělé nepřátele, vlastní členy i politické oponenty, jejichž ‚vinou ' bylo, že chtěli pracovat pro svůj národ,“ napsal.

Údajn špionáž a velezrada

Místo uložení ostatků Horákové je dodnes neznámé. Urny s popelem Pecla a Buchala jsou podle badatelů v hromadném pohřebišti na motolském hřbitově v Praze. Kalandra figuruje na seznamu popravených a zemřelých politických vězňů, jejichž zpopelněné ostatky podle Vězeňské služby rozsypali dozorci v 60. letech minulého století na bývalém popravišti pankrácké věznice. O objevu tohoto pohřebiště archeologové informovali loni v červnu.

Z piet mimo hlavní město se jedna uskuteční dopoledne v Malé pevnosti Terezín, kde Horákovou jako účastnici protinacistického odboje věznilo za druhé světové války gestapo.

Právnička, národněsocialistická poslankyně a bojovnice za práva žen Horáková aktivně vystupovala i proti komunistickému režimu. V roce 1950 byla ve vykonstruovaném procesu odsouzena k trestu smrti za údajnou špionáž a velezradu. Popravena byla navzdory přímluvám osobností z celého světa. Byla jedinou ženou, kterou komunisté v Československu odsoudili a popravili v politickém procesu.

Video  Fiala v USA udělil metál dceři Milady Horákové. Zmínil těžký osud její rodiny  - Blesk: Maxmilián Nový
Video se připravuje ...

Uživatel_5650492 ( 29. června 2024 03:58 )

👍
Marie M.

Jirik-ta ( 28. června 2024 10:00 )

volení preference pro pětidemolici?

Jirik-ta ( 28. června 2024 09:59 )

😁 měli by zakázat pětidemolici.

Uživatel_5650492 ( 28. června 2024 08:22 )

A dál praktikuje...
Marie M.

Jirik-ta ( 27. června 2024 21:58 )

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa