Petici podepsali například bývalý rektor AVU Milan Knížák, sochař Jaroslav Róna, David Černý, Jan Svěrák, architekt Josef Pleskot, Jan Hřebejk, Lubomír Typlt, spisovatel Jáchym Topol nebo malíř Jan Gemrot. Podle petice současná AVU rezignuje na vzdělávací poslání „v zájmu nových krátkodechých ideologií a aktivistických tendencí poplatných době“. V dopise také píší, že akademie nyní nevede mladé lidi k vlastnímu uměleckému výrazu, ale k týmovému aktivismu. Jako příklad uvedli nedávnou uměleckou performanci Kateřiny Olivové, která před budovou AVU za zvuku techno hudby nahá rozhazovala hlínu. K tomu AVU již dříve uvedla, že nahota k umění patří od prehistorie.

„Akademie výtvarných umění v Praze je rozmanitá škola, jejíž vedení hájí práva na svobodné umělecké vyjádření pedagogů, pedagožek i studujících. Aktivně se účastní mezinárodní spolupráce v sítích uměleckých škol a v oblasti uměleckého výzkumu. Studující, vyučující i absolventi AVU pravidelně reprezentují školu i Českou republiku na významných mezinárodních uměleckých výstavách a festivalech,“ uvedla za AVU mluvčí Petra Švecová.

Národní galerii umělci kritizují za český projekt na Benátském bienále. „Celou instituci (Knastová) strhává do bezvýznamnosti a ohání se nejpomíjivějšími současnými ideologiemi. V praxi to znamená, že na bienále v Benátkách se prezentuje příběh žirafy, přivezené z Keni v době, kdy zde komunisti popravovali Miladu Horákovou a další,“ napsali umělci. Knastová dříve uvedla, že neměla na výběr projektu žádný vliv, protože jej vybrala odborná porota. Dodala, že se domnívá, že jde částečně o generační spor, protože signatáři dopisu jsou z jiné generace než autorka Koťátková.

Dopis také řeší změny v udílení Ceny Jindřicha Chalupeckého, která byla oceněním umělcům do 35 let. Skupině umělců vadí to, že se cena změnila na nesoutěžní, kdy vyhrávají všichni finalisté, a že se zrušil věkový limit pro oceněné.

Fotogalerie
5 fotografií