Čím větší město, tím delší potrubí a tím více možných starostí. Bohužel Pražané příliš nevynikají v řádné likvidaci tuků z vaření. Zrovna v období Vánoc na to některé domácnosti doplácí více, než v jiných ročních období. Vždyť co by byla štědrovečerní večeře bez smaženého kapra nebo řízku?

Pražské vodovody a kanalizace proto vytvořily mapu největších tukových zločinů v hlavním městě, na níž jsou zaznamenána místa s největším výskytem tzv. ležatých tuků v kanalizaci. Zkrátka, když některá domácnost lije dlouhodobě tuky do odpadu, zanechá to v potrubí nemalou paseku.

Největší hříšníci

„Podle našich zjištění byl největší výskyt ležatých tuků v kanalizaci zaznamenán například v ulici Klicperova na Smíchově, v ulici Na Petřinách na Praze 6 nebo v ulicích Jugoslávská a Belgická na Vinohradech,“ říká mluvčí PVK Tomáš Mrázek.

„Letos se v tomto seznamu objevují nově i ulice Pod Paťankou v Bubenči, kobyliská ulice Šimůnkova, hostivařská K Horkám a strašnická ulice Srbínská. A i tento rok se v seznamu opět objevuje vinohradská ulice Belgická,“ dodává mluvčí. PVK dokonce pro jednotlivá místa vymyslela vtipná pojmenování. A tak v mapě najdeme například Smíchovskou smažbu, Bubenečské bahno nebo Barikádu na Belgické.

Ucpaná kanalizace

„Špatná likvidace olejů a tuků způsobuje, že se usazují na stěnách kanalizace, kde tuhnou a na sebe nabalují další nečistoty. Lepí se na ně ubrousky, hygienické potřeby a další nečistoty. Důsledkem, který můžete pocítit na vlastní kůži, je ucpaný odpad nebo zatopení nemovitosti znečištěnou vodou. Navíc se to může i dost prodražit, při složitějších opravách částky šplhají i přes 10 tisíc korun,“ upozorňuje mluvčí.

Na vině nejsou však jen domácnosti, stejnou chybu dělají často i restaurace, těm by se to ale dlouhodobě nemuselo vůbec vyplatit. „Restaurace mají ze zákona povinnost separovat použité tuky a využívat sběr tuků. Nicméně ne všechny to dodržují, a pokud vypouštějí tuky do kanalizace, způsobují zásadní škody, za které jim hrozí postih,“ dodává.

Olej patří do popelnice

A jak tedy tuky nejlépe zlikvidovat? „Abyste se vyhnuli nečekaným výdajům za vyšetřování a zabránili případům ucpávání odpadu, likvidujte vždy použité tuky a oleje správně. Nikdy je nevylévejte do dřezu nebo toalety! Vychladlý olej nalijte do PET lahve (nikdy ne skleněné!). Až bude láhev plná, vyhoďte ji do kontejneru na tuky. Pokud není žádný v blízkosti, můžete ji zahodit do směsného odpadu. Malé množství v pánvi nebo hrnci vytřete papírovou utěrkou a vyhoďte do směsného odpadu,“ radí Mrázek. Kdo má možnost, může menší množství tuku vylít i do kompostu. Rozhodně tam ale není dobré vylít celý obsah fritézy.

Fotogalerie
40 fotografií