V okamžiku rozsvícení stromu bylo na Staroměstském náměstí a v přilehlých uličkách i přes trvalé sněžení tolik lidí, že téměř nebylo možné procházet. Plné byly vesměs i restaurace a bary v okolí náměstí. O poznání méně lidí bylo na Václavském náměstí. Vánoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí v Praze se tak otevřely lidem. „Kulturní program poprvé nabídne i Václavské náměstí. Dva největší vánoční trhy v hlavním městě budou fungovat do 6. ledna příštího roku. Návštěvníci se vedle občerstvení a prodejních stánků mohou těšit na animace s motivy z filmu Tři oříšky pro Popelku,“ uvedli zástupci společnosti Taiko, která trhy již poosmnácté organizuje.

Program na obou prostranstvích tradičně nabídne folklorní i dětské soubory z Česka i ze zahraničí. Zahrnuje také taneční vystoupení a charitativní akce, oslavu Mikuláše a festival adventní a vánoční hudby. Na Staroměstském náměstí budou o víkendech od 11:00 dílny, ve kterých si děti budou moci vyrobit vánoční přání nebo drobné dárky. Organizátoři letos posílí úklidovou četu, na trzích budou pracovníci oblečení v bílých kombinézách se žlutou vestou.

Na Staroměstském náměstí rozsvítili vánoční strom, začaly vánoční trhy. (2. prosince 2023)
Autor: Renata Matějková

Na Staroměstském náměstí si atmosféru užívali nejen cizinci, ale i Pražané. „Užíváme si to tady. Dáváme si pečené kaštany, chystáme se na trdelník a klobásu,” uvedla pro Blesk.cz Anna Jíchová. Ptali jsme se i na ceny jednotlivých pochutin, kdy trdelník vyjde na 90 Kč, stejně jako svařák a punč, klobása 150 Kč. „Vánoční trhy ráda podpořím. Nicméně chápu, že ty ceny jsou ovlivněné vánočním časem a jednou za rok se to dá," dodala Anna s tím, že neplánuje utratit více než 1000 Kč.

Na Staroměstském náměstí je 81 prodejních míst a na Václavském 27, což je o něco více než loni. Pro Václavské náměstí nechali organizátoři trhů vyrobit zcela nové prodejní stánky, pro Staroměstské náměstí všechny stánky prošly opravou. Obchodníci v nich nabídnou především vánoční výrobky, třeba ozdoby a jiné dekorace. 

Video
Video se připravuje ...

Staroměstské náměstí rozzářil vánoční strom, odstartovaly vánoční trhy. (2. prosince 2023) Martina Pospíšilová

Fotogalerie
13 fotografií