Pražský magistrát se nad budoucností nejslavnějšího páternosteru metropole zamyslel poté, co jej kvůli náporu turistů v dubnu vypnul. Na unikát před časem upozornil videoprůvodce Honest Guide, pak se stalo takřka povinností odjet z Prahy se snímkem z jízdy historickým výtahem. „V německé škole jsem se učila o páternosteru, ale nikdy jsem jím nejela. Až dnes v Praze,“ napsala na Instagram k videu třeba turistka Sheri Bjornson.

Až do kanclu

„Je to otravné, jezdí tím davy lidí, někdy nám lezou do kanceláře, jsou hluční,“ líčila Blesku útrapy jedna z úřednic. Přítrž radovánkám, které mohou výtah poškodit, má udělat nové řešení prostoru v přízemí Nové radnice na Mariánském náměstí. Plánuje se uzavření volného přístupu k výtahu, jeho oddělení stěnami a vybíráním vstupného na jeho prohlídku.

„Úpravy umožní vstup za účelem návštěvy výtahu, aniž by byl narušen běžný provoz administrativní budovy,“ uvádí dokument, který radní schválili v červnu. Magistrát chce na řešení vypsat tendr s hodnotou zhruba 2,7 milionu korun bez DPH. V rámci něj mají být zrestaurovány i sochy na střeše Nové radnice.

Opozice: Je to kočkopes

Nápad ale nevítají všichni, třeba poslanec a zároveň zastupitel hl. m. Prahy Patrik Nacher (48, ANO) řekl Blesku: „Z toho kočkopsího návrhu sálá, že část koalice prostor chtěla nechat otevřený, část ne, a nakonec je tu mezizáležitost, kdy se do veřejné budovy bude vybírat vstupné.“ Podle něj by postačil zákaz jízdy výtahem pro turisty, lepší edukace a třeba umístění panelů s detaily o technickém fungování unikátu.

První v Praze

Páternoster jako takový vynalezl liverpoolský vynálezce a architekt Peter Ellis (1805 – 1884) v 60. letech 18. století. První byl zprovozněn roku 1884 v Londýně. Budova Nové radnice, dokončená roku 1911, pak získala oběžné výtahy jako vůbec první v metropoli, původně byly dokonce dva.

Zlín a Ostrava: U nás zdarma!

Páternostery mají ve výbavě i v Nové radnici v Ostravě a v tzv. mrakodrapu, sídle Zlínského kraje či finančního úřadu, ve Zlíně. I zde jsou výtahy přístupné veřejnosti, zpoplatnění jejich použití se ale neplánuje. 

Víte, že..

Protože je návrh nyní v plenkách, výše vstupného, které by měli zájemci o jízdu platit, zatím nepadla.EMBED_OFF

Fotogalerie
24 fotografií