Parkovací místa na chodníku v Nerudově ulici musí Praha 1 zrušit, nařídil jí to Městský soud v Praze. Ten před pár dny konstatoval, že městská část nedala možnost občanům se vyjádřit, tedy že nemohli podat námitky a připomínky a soudu také vadilo, že městská část své rozhodnutí dostatečně nezdůvodnila.

„Opatření nebylo vydáno zákonem předepsaným způsobem. Nešlo pouze o formální vadu, jelikož v důsledku absence zákonného postupu při přijímání opatření nebylo umožněno podávat k opatření námitky a připomínky a opatření neobsahuje zákonem požadované odůvodnění,“ uvedl soud v rozhodnutí.

Vznik parkovacích míst na historické dlažbě dal k soudu Tomáš Hnyk ze Strany Zelených, vadilo mu právě, že se radnice svých občanů nezeptala na názor. „Rozhodnutí Prahy 1 mi přišlo nesmyslné. Když jsem zjistil, že to přijali bez toho, aby se zeptali občanů, napadl jsem to.“

Současný radní pro dopravu na Jedničce s tím však nesouhlasí. „Jednal jsem s nimi a prosili mě, ať žádná parkovací místa neodebíráme. Radost jedince je nad vůlí obyvatel, kteří v okolí bydlí,“ komentuje Vojtěch Ryvola (ANO) verdikt soudu. „Pokud však Praha 1 postupovala špatně, musíme chybu samozřejmě napravit. Budu usilovat o to, aby vše bylo zákonně v pořádku a aby rezident Nerudovy ulice nepřišel o jediné místo,“ dodává. Městská část má nyní 90 dní na nápravu a také musí zaplatit 15 tisíc korun advokátovi žalující strany.

Místní parkovat na chodníku nechtěli

Nerudova ulice je přímo v historickém srdci Prahy a je součástí tzv. Královské cesty. Přesto působí převážně jako parkoviště. V Roce 2018 tu došlo k rozšíření chodníku u místa, kde se konají vzpomínková shromáždění a kladou se věnce. „Chodník byl rozšířen o osm metrů kvůli pietním akcím, ty tam probíhají dvakrát ročně,“ argumentoval loni tehdejší radní pro dopravu v Praze 1 Richard Bureš (ODS). Nerudovka tak přišla zhruba o osm parkovacích míst.

Praha 1 proto vloni zrušila rozšířený chodník, čímž tu vznikla znovu parkovací místa, argumentovala tím, že si to žádají místní v petici. Jenže místní tak úplně neorodovali za to, aby na tomto konkrétním místě opět parkovací stání vznikla. Šlo jim především o celkovou koncepci parkování na Starém Městě, které je podle nich špatně nastavené.

„Nikdo z podepsaných o parkování na chodníku nestál. Zmíněn byl pouze návrat tohoto místa do jeho historické podoby, která tu byla stovky let. Rezidenti chtějí parkovat v modrých zónách. Bohužel ta jsou plná aut hostů hotelů a elektroaut, a to nikdo roky neřeší. Situace se jen zhoršuje. Krok radnice Prahy 1 proto vnímáme jako snahu něco pro nás udělat, bohužel pokud se nevyřeší příčina, místním to nepomůže,” říká místopředsedkyně Spolku občanů a přátel Malé strany a Hradčan Lucie Pavlíková, která petici sepisovala.

Video
Video se připravuje ...

V Nerudově ulici se v uplynulých dnech objevily na chodníku z vápencové mozaiky parkovací čáry, které změnily podélné parkování na příčné. (27. červen 2022) Martina Neckářová

Fotogalerie
4 fotografie