Po ukončení provozu na bývalé benešovské železniční trati se Praha rozhodla, že zde po vzoru například New Yorku vybuduje pražskou „High Line“, neboli Vršovickou drážní promenádu. Praha projekt představila už v roce 2020 se slibem, že nejpozději za čtyři roky bude hotovo. Rok 2024 je pro dokončení však zcela nereálný. Praha totiž teprve v těchto dnech získala ke stavbě územní rozhodnutí.

Praha bude mít velkolepou drážní promenádu ještě lepší než v New Yorku! Získali jsme pravomocné územní rozhodnutí na stavbu Vršovické drážní promenády a okolního liniového parku,“ informoval ve čtvrtek 4. května primátorův náměstek pro dopravu Zdeněk Hřib.

Drážní promenáda by se měla stát zelenou páteří Vršovic a Strašnic, kde motorizované dopravní prostředky budou mít vstup zakázán. Rozdělena bude do dvou pruhů – rychlejšího a pomalejšího. Rychlejší bude pro cyklisty nebo bruslaře, pomalejší pás pak pro chodce. Oba pruhy budou 3,2 metru široké a dělit je bude zhruba metrový pás zeleně, případně kolejí, které zde místy zůstanou jako připomínka bývalé tratě. U vnějšího okraje obou pruhů bude síť nezpevněných pěšin a cest vhodných k pocházkám nebo běhu.

„Troufám si tvrdit, že naše pražská promenáda bude daleko lepší než ta v New Yorku. Na rozdíl od Highline bude naše drážní promenáda sloužit nejen turistům, ale hlavně Pražanům. Neděláme instagramovou atrakci v centru, ale přívětivý prostor v místě, kde lidé žijí. Vršovická drážní promenáda navíc bude mít páteřní dopravní funkci. Součástí projektu bude také proměna okolí, které má sloužit k zastavení a příjemnému trávení volného času. Najdete tady vyhlídky, stánky s občerstvením, odpočívadla, parčíky i prostor k pořádání kulturních akcí,“ vyjmenoval pozitiva Hřib.

Projekt se podle dostupných informací zdržel hlavně kvůli pandemii covidu, Praha sice nyní získala územní rozhodnutí, teď ale bude muset se Správou železnic vyřešit okolní pozemky, které by Správa železnic měla poskytnout Praze formou nájmu na dobu neurčitou za relativně symbolickou cenu. Zůstanou zde také například návěstidla nebo části kolejí, aby se zachoval genius loci celé lokality.

Video
Video se připravuje ...

Slavný Orient Express obnoví provoz: Podívejte se dovnitř! Youtube/Orient Express

 

Fotogalerie
20 fotografií