Jeden z mála malých koledníků se dopoledne objevil na Žižkově, kde v doprovodu rodičů vyrazil na koledu k tetě. "Vyšli jsme už brzy, protože ještě jedeme na chalupu na Rakovnicko. Chceme, aby si syn užil tamní zvyk, kdy odpoledne pro změnu holky vyšupají kluky. Jeho sestřenice už má připravenou pořádně tlustou pomlázku pletenou z osmi prutů," řekl ČTK otec. "My jsme si to vždycky užívali. V mládí jsme dostávali vajíčka, později panáčka něčeho ostrého," dodal.

Velikonoční pondělí patří převážně lidovým zvykům a tradicím spojeným s končící zimou a nastávajícím jarem. K dnešku už se totiž neváže žádná křesťanská oslava. Chlapci a muži chodí na koledu s pomlázkou. Symbolicky šlehají ženy a dívky zelenými proutky, které mají přinášet "pomlazení". Za odměnu dostávají malovaná nebo čokoládová vajíčka. Na Moravě také dodnes nevymizel zvyk polévání studenou vodou, která má člověka očistit od hříchů a osvěžit.

Dnešek je v řadě měst posledním dnem velikonočních trhů. V Praze se konají na několika náměstích. Jeden z největších je na Staroměstském náměstí, kde je několik desítek prodejních stánků. Lidé se zde fotili u velké břízy ozdobené barevnými vajíčky. Některé děti se aktivně zapojily do malování ve velikonoční dílničce. Součástí Velikonočních trhů jsou ukázky tradičních zvyků a řemesel i jídlo a pití. Ve stylově dekorovaných prodejních stáncích nabízejí výrobci, řemeslníci a prodejci typické velikonoční zboží. Zájemci si například mohou zakoupit kraslice, keramiku, ubrusy i dečky s jarními motivy.

Velikonoční trhy pomalu končí na Mariánském náměstí. Lidé si zde vedle občerstvení mohli pořídit netradiční snímky u obřích vajec nebo navštívit stánky příspěvkových a neziskových organizací. V minulých dnech zde Hlavní město Praha a Městská knihovna v rámci projektu Moje Mariánské zorganizovaly ve vybraných dnech na zastřešeném pódiu doprovodný program.

Velikonoční trhy pokračují do 16. dubna na náměstí Republiky. Návštěvníky zde čekají prodejní stánky s rukodělnými výrobky a pochutinami. Tradiční velikonočního zboží jako ručně malované kraslice, velikonoční zajíčky a kuřátka, pomlázky, mazance, jidáše, beránky nebo velikonoční dekorace nabízejí také trhy na náměstí Míru. Nabídku velikonočních akcí dnes rozšiřuje také krmení zvířat v pražské zoo. "Budeme mít po celý den různá setkání a komentovaná krmení ve velikonočním duchu," uvedl tiskový mluvčí Zoo Praha Filip Mašek.

Video
Video se připravuje ...

Minizahrádka ve skořápce Receptář Prima nápadů, TV Prima

Fotogalerie
23 fotografií