Vynášení Morany je staročeský zvyk, jenž je dodnes dodržován zejména na venkově, kvůli folklóru i symbolicky na některých místech hlavního města. Jde o zničení figuríny, jež symbolizuje zimu, která je v rámci střídání ročních období u konce s dechem. Nastává totiž jaro.

Přesně o to účastníkům vynášení tzv. Zemany šlo. Jen místo na střídání ročních období se zaměřili na střídání dvou prezidentů. Smyslem vynášení Morany, bylo zbavit jaro všech nepříjemností spojených se zimou a vykročit do nové sezóny s čistým štítem. Účastníci po jejich vzoru chtěli stejným způsobem vkročit do volebního období nově zvoleného prezidenta Petra Pavla, jenž se svého úřadu ujme 9. března.

Video
délka: 02:03.63
Video se připravuje ...

Morana Zemana (8. 3. 2023) Blesk

Organizátorka: Nic zlého nepřejeme

K happeningu se na Hradčanském náměstí začali lidé scházet už kolem 17:30. O půl hodiny později průvod vyrazil Nerudovou ulicí dolů na Malou Stranu. Účastníků bylo zhruba do 100 a celý průvod doprovázela veskrze pozitivní atmosféra, jakkoliv nepatřičně mohlo na někoho působit upálení figuríny s podobiznou prezidenta.

Že by si ale počínání účastníků happeningu mohl někdo vyložit špatně, se neobává Kateřina Lánská, která je jednou z organizátorek akce. „Není to první Morana, kterou děláme. Jedna z prvních byla Morana Václava Klause. Je třeba to brát jako symbolický akt, určitě nepřejeme Miloši Zemanovi smrt nebo cokoliv špatného,“ vysvětlila pro Blesk s tím, že jde o tradiční rituál. Jen namísto zimy a otevírání jara se v personifikované formě vynáší to špatné, po sobě, dle jejích slov, Zeman na Hradě zanechal.

Proto ještě předtím, než se dal průvod do pohybu, připevnili účastníci k Zemaně stužky se vzkazy, kde mu spočítali všechny prohřešky, které mu za jeho působení vyčítají. Nejčastěji mu vyčítali aroganci, pohrdání lidmi a novináři, nebo také jeho příklon k Rusku. Nit nenechali suchou ani na jeho mluvčím Jiřím Ovčáčkovi.

„Posledních 10 let Miloše zemana na Hradě hodnotím jako úplnou hrůzu. Nejvíc mi na něj vadil asi jeho příklon k Rusku, což byl i vzkaz, který jsem k Zemaně připojil,“ svěřil se reportérovi Blesku Tomáš (37), jeden z účastníků průvodu. „Od nového prezidenta si slibuji hlavně slušnost. Ale v zásadě ta laťka od dosluhujícího prezidenta je nastavena tak nízko, že nelze být horší.“

Plamenný konec ve Vltavě

Pochod z Hradu na Karlův most trval zhruba hodinu. Tam byla Zemana symbolicky za účasti kněžny Libuše zapálena, následně figurína, která měla i charakteristické rudé trenýrky, přeletěla zábradlí a skončila v ledových vodách Vltavy. Kolem sedmé hodiny se průvod pozvolna rozešel. Policisté, kteří na akci a její průběh dohlíželi, nemuseli řešit žádnou složitou situaci.

Fotogalerie
117 fotografií