Audity se mají týkat DPP, magistrátu a dalších městských firem. Kvůli komplikacím v přípravě původně schválených auditů zastupitelstvo loni v prosinci schválilo vypsání nové zakázky. "Je rozdělena celkem do pěti částí a výběru dodavatele předcházejí předběžné tržní konzultace s mezinárodními i domácími forenzními auditními týmy," uvedl Hofman.

Dodal, že první kolo konzultace ke všem pěti částem zakázky skončilo 1. února. „Účastníci, kteří reagovali v rámci konzultace, potvrdili, že magistrátem navrženému způsobu zadání veřejné zakázky rozumí a podání nabídky je pro ně proveditelné," uvedl mluvčí. Magistrát teď podle něj odpovědi vyhodnocuje a připravuje další postup.

Kromě externích auditů DPP pracoval také na posílení protikorupčních opatření. Podle dnešních informací podnik dokončil proces získání mezinárodní protikorupční certifikace podle normy ISO 37001, a to auditem, který loni v listopadu a prosinci provedla česká pobočka anglické společnosti URS Holdings.

Norma podle ředitele DPP Petra Witowského zahrnuje mimo jiné procesy pro oznamování možné korupce, pro dary a sponzoring a posuzování nových zaměstnanců a obchodních partnerů. „Zakotvili jsme pravidlo, že žádnou pozici na úrovni středního a vyššího managementu nelze obsadit bez standardního otevřeného výběrového řízení," uvedl. Dodal, že podnik si prověřuje potenciální obchodní partnery z pohledu přítomnosti na sankčních seznamech, možného střetu zájmů, napojení na politiky nebo problémů se zákonem.

Podnik také podle ředitele snížil limity pro veřejné soutěže. Nově v případě zboží a služeb soutěží zakázky od dvou milionů korun a u stavebních prací nad šest milionů, i když podle zákona musí soutěžit zakázky od 147 milionů korun, uvedl Witowski. Dodal, že letos DPP plánuje získat další certifikaci. „Budeme pokračovat dalšími audity v oblasti nákupu zboží a služeb, v oblasti velkých investičních projektů, které byly v DPP realizovány za uplynulých pět let, jako je například společný podnik Nové Holešovice," sdělil.

V kauze Dozimetr policie loni obvinila mimo jiné tehdejšího náměstka pražského primátora a starostu Lysolají Petra Hlubučka (dříve STAN), bývalého finančního ředitele DPP Mateje Augustína nebo podnikatele Michala Redla. Skupina obviněných podle policie systematicky obsadila klíčové pozice v podniku tak, aby dosazení spřátelení manažeři mohli ovlivňovat výběrová řízení s cílem získat úplatky.

Fotogalerie
16 fotografií