Na vycházkách se svými čtyřokými miláčky by měli být nejenPražané opatrnější a svého psa pečlivě sledovat. U divokých prasat se zde totiž objevila Aujeszkyho choroba, které se také říká pseudovzteklina Má totiž podobné příznaky: neklid, předrážděnost, nechutenství nebo slinivost. „Je to škaredá nemoc, která napadá centrální nervový systém a projevuje se až šílenou svědivostí. A vždycky končí úmrtím pejska,“ vysvětluje veterinářka Jana Vavroušková.
V nebezpečí jsou především psi, které mají lovecké upotřebení, tedy jejich páníček je myslivec a účastní se společně honů. Stejný případ to byl i utraceného psa ze Zbraslavi. Ten se podle informací Pražského deníku účastnil naháňky v Karlovarském kraji na černou zvěř, kde se nakazil.
Hrozba i v Praze?
I když by se mohlo zdát, že hony v Praze asi nejsou nejčastější kratochvílí, opak je pravdou. Zvláště v poslední době, kdy jsou divoká prasata přemnožená, často vidíme varování v pražských lesích, že jsou zavřené, protože zde probíhá odstřel prasat.
Zmíněná nemoc se přenáší krví, masem, slinami, ale také výkaly. V největším ohrožení jsou lovečtí psi, kteří se účastní honů na divočáky a dělají dohledávku raněných kusů. „Ti přichází do kontaktu s krví zvěře, tam je přenos nejsnazší,“ upřesňuje veterinářka.
V úplném bezpečí ale nejsou ani ostatní psi. V lesích může zůstat po honu krev nebo zbytky vyvržených vnitřností, které pes může sežrat a nakazit se může i z trusu divokých prasat. Proto je na místě zvýšená opatrnost. Navíc se přes trus může nákaza šířit i od jednoho nakaženého psa k dalším. Opatrnost je na místě i v případě, že dostanete od kamaráda maso z divočáka pro své psy. Rozhodně jim ho nedávejte syrové, po převaření ale případný virus zmizí a maso je bezpečné. Inkubační doba bývá přibližně od tří do šesti dnů a bohužel neexistuje žádná léčba. Na rozdíl od běžné vztekliny ale není Aujeszkyho choroba přenosná na člověka.