Na cestu dlouhou 800 kilometrů se vydal loni 7. listopadu. A nebyla to zdaleka procházka růžovým sadem. Gagat nejprve překročil centrální železniční trať, po které jezdí vlaky z Varšavy do Krakova a Slezska.

Řeku Pilica sice překonal bez problémů, potíže však přišly, když se přiblížil ke dvěma dálnicím. Buď neměly přechody pro zvěř vůbec, nebo byly nevhodně umístěné. Nalezení správného místa pro jejich překonání mu trvalo i dva týdny. Až pak mohl na své cestě pokračovat.

Velkoměsto mu nevonělo

V Česku pak po zdolání dalších překážek vyrazil směrem k hlavnímu městu. Došel až k východnímu okraji Prahy, do Újezda nad Lesy. „V lese přenocoval, ale asi se mu nelíbilo městské prostředí, protože se stáhl zpět na východ, kde se snažil něco ulovit na polích,“ popsala putování polská nadace Save, která vlka pomocí GPS obojku sleduje. Kam se šelma vydá dál?

Jméno podle regionu

Gagata odchytila nadace Save ve Svatokřížském lese asi 150 km jižně od Varšavy v dubnu. „Z dálky jsme měli dojem, že stejně jako mladí vlci z Ilzeckého lesa je i on nakažen svrabem. Ukázalo se však, že vlk byl v pokročilé fázi línání – ztratil téměř celou zimní srst,“ uvedla nadace s tím, že vážil 35 kg. Dostal jméno spojené s regionem, tedy s rezervací Gagaty Soltykowskie.

Takovou štreku Gagat z Polska do Prahy podle GPS urazil.
Autor: Infografika Blesk

Urazí stovky kilometrů

Vlk na své cestě za samostatností hledá nejen samičku, se kterou by založil rodinu, ale také nové loviště. Urazit stovky kilometrů a dojít do jiné části kontinentu není pro šelmy problém. Putují většinou v noci, naráz uběhne i 30 až 40 kilometrů.

Víte, že...

Nový domov hledá i Gagatův bratr Geralt, který se vydal na Ukrajinu. Tam strávil jen 12 hodin a pak se vrátil do Polska.

Video
délka: 00:33.60
Video se připravuje ...

Vlk v přírodě. Pavel Ryšling

Fotogalerie
10 fotografií