Přímo na Klárově, u vody, býval malý domek místního rybáře. Nebylo neobvyklé, že se tu pořádala různá setkání nebo i mikulášská nadílka. S romantickým výhledem, v centru metropole a přitom s náladou jak z ladovských obrázků. To už je dnes ale příběh minulosti, Technická správa komunikací (TSK) zde totiž společně s hlavním městem postavili podjezd, protože Mánesův most jako jediný tuto možnost nenabízel a všichni museli přejít přes rušnou křižovatku na Klárově.

„Návazně na rekonstrukci Kosárkova nábřeží jsme udělali propustek pro pěší a cyklisty podél nábřeží pod Mánesovým mostem, který jako jediný takový podchod neměl. Všechny mosty v historickém centru na levém břehu mají vždy podjezd nebo podchod, zde to chybělo a všichni museli přecházet přes komplikovanou křižovatku na Klárově, kde je velmi intenzivní provoz," řekl náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě).

Jedním z největších problémů byla nutnost vybudovat železobetonovou opěrnou zeď. Ta je dnes bezmála 50 metrů dlouhá a je vybudovaná z tzv. kyklopského zdiva. Ostatně právě toto zdivo tvoří veškerá pražská nábřeží, tudíž se projektanti drželi tohoto vizuálu i pod Mánesovým mostem. Problém ale byl v tom, že dnes už je složité podobný obklad sehnat. To už se dnes moc nevyrábí a kamenolomy to nedělají, kameníci jednotlivé kameny osekávali ručně přímo na místě,“ řekl Scheinherr.

Na jižní straně mostu také vznikne nový park, který v současné době staví Praha 1. Na to naváže přístupová rampa k plovoucímu molu. Rampa má nové zábradlí, které vzhledem odpovídá tomu historickému, a rovněž schodiště.

Fotogalerie
25 fotografií