Společnost Taiko, která trhy provozuje, letos podvacáté vybrala strom pro Staroměstské náměstí z tipů, které jí zaslali lidé. Letos jich dorazilo 26 a jako nejvhodnější firma vyhodnotila smrk ztepilý z Ústeckého kraje, který bylo nutné pokácet z bezpečnostních důvodů.

Strom bude svítit do začátku ledna. Po odstrojení pak bude rozřezán. Větve zamíří do pražské zoologické zahrady a kmen do pražské odborné střední školy, kde z něj vyrobí třeba nábytek.

Museli ho pokácet

Strom pro Staroměstské náměstí rostl spolu s dalším menším smrkem na obecním pozemku a do soutěže ho přihlásil majitel sousedního domu Petr Kubica, který je z Prahy. Při kácení uvedl, že to zkoušel již loni, ale vyšlo to až letos. Sousední menší smrk letos rovněž ozdobí pražské vánoční trhy, a to na Václavském náměstí. „Oba stromy se letos kácely s přihlédnutím k tomu, že se v jejich blízkosti nacházela silnice, železniční trať a sloupy vysokého napětí, a tak by je majitel musel stejně odstranit. Jako každoročně se tak jedná o udržitelný přístup, který šetří běžné stromy rostoucí v lese," uvedl pražský radní pro oblast majetku Jan Chabr (TOP 09).

Loni do soutěže dorazilo 35 tipů, ze kterých firma Taiko vybrala smrk ztepilý z Jizerských hor vysoký 21,5 metru. Kvůli pandemii koronaviru se loni nekonalo tradiční slavnostní rozsvěcení stromu, kvůli vládnímu zákazu byly nakonec zrušeny i trhy, což kritizovala firma Taiko i zástupci vedení města. Letos se budou trhy konat v běžném režimu a Pražané i návštěvníci metropole se mohou těšit i na slavnostní rozsvícení.

Podívejte se živě na Staroměstské náměstí:

 

 

Video
délka: 00:23.52
Video se připravuje ...

Na Staroměstském náměstí proběhal zkouška rozsvícení vánočního smrku. David Malík

Video
délka: 00:28.28
Video se připravuje ...

Na Staroměstském náměstí proběhal zkouška rozsvícení vánočního smrku. David Malík

Fotogalerie
27 fotografií