Podle informací policie se ve středu na Václavském náměstí v Praze tisíce účastníků, aby uctili památku obětí homofobní vraždy v Bratislavě. Organizátoři a vystupující vyzývají k zastavení šíření předsudků vůči LGBT+ lidem a přijetí zákona, který by umožnil uzavřít manželství i párům stejného pohlaví.

Předsudky, různorodost, odvaha

„Musíme společně zastavit, aby se šířily předsudky, které krmí tu nenávist. Motivace toho teroristy byla krmená veřejnými vyjádřeními veřejných osobností včetně politiků a političek," uvedl Czeslav Walek z iniciativy Jsme fér. Připomněl nedávnou výzvu 23 organizací, které vyzvaly vládu a Parlament k přijetí legislativy k ochraně LGBT+ lidí. Výzvu do dneška podepsalo přes 17 000 lidí.

Podpořit setkání přišel také současný primátor Zdeněk Hřib (Piráti). „Z mého pohledu je skutečně nezbytné, aby u nás platila rovnost práv. Přijde mi to naprosto samozřejmé, je to o obyčejné lidské slušnosti a opravdu nevidím důvod, proč bychom u nás nemohli mít manželství pro všechny. Je to záležitost, která je běžná v mnoha evropských zemích, kromě nich nás v tom předběhl už třeba i Taiwan. Takže myslím že je skutečně na čase dát všem stejná práva,” uvedl Hřib. Zrovnoprávnění LGBT+ lidí na shromáždění podpořila také vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Laurenčíková. „My všichni stojíme za principem rovnoprávnosti a důstojného života, který musí být přístupný opravdu všem bez rozdílu," řekla.

Výzvu k větší právní ochraně LGBT+ lidí podpořili vládní Piráti i vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). „Patříme na Západ! A na Západě je zcela běžné, že uzavírat manželství mohou nejen muž a žena, ale i dvě ženy a dva muži. Zákon o manželství pro všechny, který předložil můj kolega Josef Bernard, již leží ve Sněmovně. Nevidím žádný důvod, proč bychom jej nemohli hned schválit," napsal dnes Rakušan na twitteru.

Akci krátce narušil člověk, který nesl transparent s nápisem Bojte se boha a vzdejte mu čest a do megafonu předčítal citáty z bible. Někteří účastníci akce na něj pískali, od shromáždění ho oddělili policisté z antikonfliktního týmu.

LGBT+ podpořily celebrity

Na pódiu také promluvil i herec Jan Cina. „Jsem 100% homosexuál, poloviční Rom a také je ve mně kus Žida,” uvedl, aby podpořil různorodost. Se dvěma píčnikami vystovala i Emma Smetana s manželem Jordanem Hajem. Promluvila i herečka Bára Hrzánová, nebo Veronika Khek Kubařová. Vystoupil také český youtuber, vloger, moderátor, dabér, spisovatel, edukátor Karel Kovář alias Kovy. Na konci programu zazpíval Adam Pavlovčin, sedmá Česko Slovenskou SuperStar. 

Na místě byl k dispozici také intervenční centrum, které příchozím nabízela první pomoc v podobě konzultace, v případě, že se stali terčem nějakého nenávistného činu. „Máme zde službu krizové intervence, první psychosociální pomoci, pro lidi, kteří pod vlivem nějaké nepříjemné události cítí strach, úzkost, stres a zde je pro ně bezpečné prostředí, aby si mohli promluvit s krizovým interventem. Lidé se u nás zastavují a uklidňuje je už samotná přítomnost někoho, kdo jim nabízí pomoc. Nejčastěji se na nás obrací lidi, kterým je verbálně ubližováno, je jim vyhrožováno násilím a nezřídka také na samozné fyzické násilí dochází. Lidi trápí obava z toho, že jsou v menšině a hrozí jim nebezpečí”, vysvětlil Blesku pracovník krizového intervenčního stánku organizace In Justicia Dušan.

Strach, aby se to nestalo u nás

S redaktorem Blesku, který byl na místě, promluvil i jeden z účastníků demonstrace „Dnes jsem tady, protože střelba, která se odehrála v Bratislavě, otřásla celým Československem včetně mě, protože si myslím že takový útok u nás ani na Slovensku nemá obdoby. Trochu se bojím jestli to nebude pro někoho, kdo o tom třeba taky přemýšlel, nějaký popud jej napodobit, protože víme, že se ve společnosti takoví lidé vyskytují. Já sám jsem se naštěstí s žádným útokem zkušenost neměl, ale například kyberšikana je v tomto směru u nás na škole poměrně velká,” řekl Blesku osmnáctiletý Arlo.

Střelba v gay baru

V Bratislavě v polovině října devatenáctiletý mladík zastřelil dva muže ve věku 23 a 26 let a vážně poranil 28letou ženu před barem Tepláreň, který navštěvují lidé z komunity LGBT+. Střelec z místa činu uprchl a později spáchal sebevraždu.

Na sociální síti podle prokuratury před činem umístil manifest namířený proti členům komunity LGBT+ a také Židům. Slovenská policie případ vyšetřuje jako terorismus. Muž podle ní u gaybaru zaútočil poté, co mu nevyšel záměr útoku na slovenského premiéra Eduarda Hegera. V Bratislavě a v Žilině se dnes podle slovenských médií konala poslední rozloučení s oběťmi vraždy.

Fotogalerie
42 fotografií