Podle šetření epidemiologů se neukázala možnost nákazy dítěte v rodině. „Dosavadní poznatky spíše naznačují, že k nákaze mohlo dojít v některé z dovolenkových destinací ve Španělsku, kde je výskyt opičích neštovic vyšší než v ČR. Rodina nedávno trávila dovolenou hned na několika místech ve Španělsku," uvedli hygienici.

Odebraný kožní vzorek ukázal jen mírnou pozitivitu. U dítěte a jeho rodinných příslušníků byly pro detailnější laboratorní diagnostiku nařízeny kontrolní odběry krve a výtěry z nosohltanu. Výsledky výtěrů jsou na opičí neštovice negativní, u krve se na rozbor čeká.

„Přesto v rámci předběžné opatrnosti nejenom že HSHMP zahájila příslušné epidemiologické šetření, ale nastavila také adekvátní protiepidemická opatření u konkrétních jedinců i v dané mateřské škole," uvedli hygienici. Nařízena je také zvýšená dezinfekce prostor, důsledné dodržování hygieny rukou a oddělování ložního prádla či ručníků.

Tři týdny v izolaci

Výskyt opičích neštovic potvrdila Blesku ředitelka školky Eva Kuříková. „Do izolace byla poslána jedna třída a dvě paní učitelky,“ řekla Kuříková. Prckové a pedagogové z třídy, kde se nákaza objevila, mohou na rozdíl od doby covidové do mateřinky chodit dál. Po dobu 21 dnů ale musí být v samostatných prostorách a nesmí se potkávat s ostatními. „Rozhodnutí hygienické stanice dodržujeme na sto procent, vždy nám jde o zdraví dětí a zaměstnanců školy,“ dodala ředitelka. V Česku se jedná o první případ nákazy u dítěte.

Hygienici upozornili na to, že podle poznatků Světové zdravotnické organizace (WHO) a Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) může k nákaze dojít i kontaktem s materiály, na jejichž povrchu se nachází virus, například oděvy, nádobí nebo hygienické potřeby.

Podle dat ministerstva zdravotnictví bylo do středy v ČR 66 případů opičích neštovic, 52 v Praze a 14 v sedmi dalších krajích. Pět nemocných bylo ve Středočeském kraji, tři v Jihomoravském a dva v Ústeckém kraji. Po jednom případu pak úřady evidují v Karlovarském, Královéhradeckém, Olomouckém a Zlínském kraji. Dosud nejmladší nakažený v Praze byl ve věkové skupině 15 až 19 let.

Fotogalerie
15 fotografií

Nemoc se původně vyskytovala v zemích střední a západní Afriky, od jara letošního roku se šíří i v Evropě a USA. Na území Evropy je více než 19 400 případů ve 29 zemích.