Úterý 3. října 2023
Svátek slaví Bohumil, zítra František
Polojasno 24°C

Desátý případ opičích neštovic v Čechách. Nákaza proběhla v Berlíně, osoba (33) je po hospitalizaci v izolaci

Autor: ČTK - 
7. července 2022
18:32

Hygienici potvrdili desátý případ opičích neštovic, druhý v tomto týdnu. Třiatřicetiletá nakažená osoba s trvalým pobytem v Praze na konci června pobývala šest dní v Berlíně, příznaky pociťovala od začátku července. V tiskové zprávě o tom informovala Hygienická stanice Hlavního města Prahy.

Mezi prvními příznaky se u předmětné osoby na začátku července objevila horečka, únava, slabost, mírná bolest hlavy,“ uvedli hygienici. U nakaženého se pak objevily i kožní projevy nákazy, typická vyrážka. „Po ošetření v lůžkovém zdravotnickém zařízení se daná osoba nachází ve striktní domácí izolaci a je v pravidelném kontaktu se svým ošetřujícím lékařem,“ doplnili.

Češi i cizinci

Mezi devíti dosavadními pacienty z ČR jsou Češi i cizinci žijící v Praze, většinou ve věku kolem 33 až 36 let. Někteří před nákazou pobývali často v zahraničí. Poslední nakažený na konci června v německém hlavním městě, další například na Kanárských ostrovech, v Portugalsku a první čeští pacienti na začátku května na festivalu v belgických Antverpách.

První případy opičích neštovic se mimo země jejich běžného výskytu ve střední a západní Africe začaly objevovat v polovině května, v Česku byl první případ zachycen 24. května. Evropské centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) eviduje už téměř 6000 případů ve 33 zemích mimo jejich běžný výskyt, zejména v USA a Evropě.

Video  Prymula v Blesku o opičích neštovicích: Šířit se mohou kdekoliv! Najde se hyperšiřitel?  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud